20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazar, 09 Temmuz 2017 12:40

ZIPKINLA BALIK AVI FİNALİ TAMAMLANDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ZIPKINLA BALIK AVI FİNALİ TAMAMLANDI

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Zıpkınla Balık Avı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonası hafta sonu Didim'de yapıldı. 7 Temmuz günü başlayan yarışma 8 Temmuz günü sona erdi.

14 kulüpten 56  sporcu daha önce  Muğla-Ören ve İstanbul-Tuzla’da yapılan iki ayrı müsabakada  dereceye girenler  Türkiye şampiyonu olmak için 6 saat boyunca açık denizde en fazla balığı avlamaya çalıştılar.  saat 9'da  başlyan yarışmalarda açık denizde   tüpsüz ve tek nefeste birçok dalış yaparak gerçekleştirildi. .

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen yarışma’ya Didim Kaymakamlığı, Didim Belediyesi, Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kuşadası Liman Başkanlığı, Didim Sahil Güvenlik Komutanlığı,  Didim İlçe Tarım Müdürlüğü, D-Marin, Söke Rotary Kulübü, Davas İplik Fabrikası, Didim Su Sporları Derneği   destek verdi.

7 Temmuz 2017  Didim Sahil Meydanı’nda saat 16.30’da başlayan kortej yürüyüşü ile şampiyonanın açılış töreni gerçekleştirildi. 8 Temmuz 2017 sabah  Didim sahilinden denize botlarla açılacak 14 kulüp sporcuları saat 09.00-15.00 arası denizde dalışlar yaptılar.

Saat 15'den sonra Yalı Caddesi üzerindeki Barış kafe önünden karaya çıkan sporcular burada tuttukları balıkları yarışma alanına taşıdılar. Burada sporcuların ve sponsorlar eşliğinde tartıma işlemi gerçekleşti ve dereceye giren sporcular belirlendi. Sporcular tartı işlemlerinin ardından avladıkları balıklarla jüriye ve halka poz verdiler.

Yapılan değerlendirmede  İzmir Bayraklı Belediyesi takımından Recep Aslan  31450 Puanla birinciliği alırken Kuşadası Ada Sualtıspor kulübü adına yarışan Didimli sporcu Hüseyin Taşdibi 19690 puanla ikinciliği aldı, Yine Kuşadası Ada spor kulübünden Melih Turan Aydıner 19030 puanla 3. oldu.

Takım halindeki sıralamada da İzmir Bayraklı Belediyesi Spor Kulübü 54100 puanla birinci olurken, Kuşadası Ada Sulatı Spor Klübü49180 puanla ikincili aldı, Üçüncülüğü 22000 puanla Bursa Çalıkuşu Gençlik Spor Kulübü aldı.  Dereceye grien sporculara ve takımlara plaket ve kupaları verildi. Şampiyonanın sponsorlarından olan Didim Belediyesi tüm katılımcılara çeşitli hediyeler verdi.

Bu yarışma, Türkiye’nin en iyi zıpkınla balık avı spor takımının belirlenmesinin yanında 13-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Hırvatistan’da düzenlenecek olan CMAS Zıpkınla Balıkavı Avrupa Şampiyonası’na Türkiye’yi temsilen katılacak olan sporcuların belirlenmesindeki en önemli etap olma özelliği de taşıyor.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü