22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 10 Temmuz 2017 15:29

SERA’YA TUR DÜZENLENECEK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

SERA’YA TUR DÜZENLENECEK

Didim Belediyesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler serasın nane kekik biberiye hasadı öncesi rengaren çiçekler dolu olması sebebiyle bir çok kişinin ilgisini çekiyor.

Bu günlerde özellikle lavanta tarlasının verdiği görüntü Didim’e gelen ya da Didim’den gidenlerin uğrak yeri oluyor, Lavanta tarlasında resim çektiren ve burada yetişen ürünler hakkında bilgiler alan vatandaşların bu ilgisi üzerine belediye başkanlığı Seraya şehir içi turlar düzenlemeyi planlıyor.

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın verdiği bilgiye göre her gün onlarca vatandaş serayı görmek burada yetişen ürünlerden almak ve bazı bitkilerin yetiştiriciliği hakkında bilgi almak için uğradığı öğrendiğini bu ilgi üzerine Didim’den sera alanına City Bus’la ya da değişik taşıma yönetmeleriyle Didim’de yaşayanları getirmeyi bu güzelliği onlarla paylaşmayı düşündüklerini söyledi.

Sera önünde her gün kurulan Yetiştirici Pazarından alışveriş imkanı da bulacak olanların seranın içine kurulacak olan bir alanda da Serada yetiştirilen bitkilerin satışının yapılacağını, ayrıca nane yağı, kekik yağı, Lavanta ve biberiye yağı gibi ürünlerin alınabilmesi ve önümüzdeki aylarda seri üretime geçilmesi durumunda bazı bitkilerin karışımıyla hazırlanan sabunların da satışının yapılacağını  söyledi.

Seranın amaçlarından birisinin bu alanda yetiştirilen endüstri bitkilerin Didim’in farklı bölgelerinde alternatif ürün olarak gelişmesini istediklerini, belediyecilik anlayışlarının  sadece yol, kaldırım ve altyapı olmadığını sosyal belediyecilik anlayışı ile bölgede ekoturizm’in gelişmesine de katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

 

Atabay: seramız bölgedeki örnek seradır, bu seramızın halkın daha fazla yararlanabileceği hale getirmek istiyoruz, bu konudaki gelişmeleri yaknda halkımızla paylaşacağız, seramızı gelip yerinde gezip görebilecekleri tur organizasyonları yapacağız” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü