23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 10 Temmuz 2017 15:29

SİT ALANINDA NEYİN SONDAJI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

SİT ALANINDA NEYİN SONDAJI

Didim Apollon tapınağına 50 metre mesafede kurulan sondaj makinesi ile arama yapılıyor. Çevrede oturan vatandaşların dikkatini çeken bu aramanın 1. Derece SİT alanı içerisinde olması kaygısıyla gazetemiz ulaşan vatandaşlar, yürütülen çalışmaların ne olduğunu bilmediklerini ancak rivayet edilen jeotermal tesis olmasından endişe duymaları üzerine ortaya çıktı.

Sondaj alanında çalışmalar yürütülürken alana gittiğimizde hiçbir yetkili olmamasına rağmen sondaj çalışmalarının devam etmesi üzerine bilgisine başvurduğumuz resmi yetkililer yapılan işlemin Aydın Koruma Kurulundan alınan izinle yürütüldüğünü dolayısıyla evrak üzerinde yasal işlem olduğunu belirtmeleri üzerine konuya duyarlılık gösteren Didim Çevre Platformu ve Didim Kültür Mirasını Koruma Derneği bilgilerin kendilerine ulaştıktan sonra çeşitli görüşmeler yaptıklarını, çalışmaların zaman zaman mesai saati dışından ve hiçbir yetkilinin bulunmadığı saatler sürdürüldüğünü belirttiler ve koruma kuruluna yapılan başvuruda yalnızca su sondajı ibaresi olmasına ve yetkili kurumlardan izin alınmak şartı olmasına rağmen bu konuda DSİ ve ASKİ, gibi bu konularda yetkili dairelere başvurularına rastlayamadıklarını, kural gereği 3. Derece SİT alanı da olsa yapılan sondaj çalışmalarının mutlaka güvenlik kuvveti ve Müze yetkilisinin bulunması kuralının yerine getirilmediğine şahit oldukları, konuyla ilgili Milet Müze Müdürlüğüne sözlü olarak iletilmesine rağmen nasıl bir işlem yapıldığını bilmedikleri,  bilgilerini verdiler.

DİÇEP sözcüsü Türker Ertunçay, sondaj alanını gezdiklerini kurul iznine rağmen 5 metre çaplı bir alanda 3 tane sondaj kuyusuna rastladıklarını başkaca deliklerin olabileceğini belirtti ve kullanım suyu sondajında bu kadar dar alanda 3-4 çalışmanın yapılmasının kendilerine uygun gelmediğini, bu aramada başka amaçların olabileceğini belirti konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Didim Kültür Mirasını Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk’te sondaj makinesinin çalışmaya başladığı ilk günden beri yetkililerin duyarlı olması için görüşmeler yaptıklarını, Müze Müdürlüğünün gerekli hassasiyeti göstermesi için başvuru yaptığını söyledi.

Didim Belediyesi adına kurula katılan imar müdürlüğü yetkilisi sondaj vurulan alanla ilgili olarak  kurulda raportörlerin aktardığı bilgilerle müracaatın değerlendirildiğini ve belediyeye herhangi bir müracaatın olmadığını kendilerinin kurula üye sıfatıyla katıldıkları için kararı raportör bilgisi dahilinde değerlendirildiğini söyledi..

Dar bir alanda çok sayıda sondaj kuyusu açılmasının hangi teknik nedenle yapıldığını kafalarda soru işareti bırakması  ve izin başvurusu yapan şahısların çalışmaları durdurmasının sebebinin kriminolojik bir sebep dayandığını iddia eden mahalle sakinleri,  aramanın define avcılığı şüphesi yarattığını da belirttiler. Sondaj çalışmalarında elde edilecek suyun yolun diğer tarafındaki bir tesise götürüleceği söylentilere ise su ihtiyacı için sondaj vurulabilecek en son alan bu alan,  rivayet doğru ise kullanılacak suyun kullanılacağı tesisisin yapılacağı yer Sulu Batak diye anılan yer orada su 50 metreden su çıkar. Burada başka bir amaç olduğu şüphemizi kuvvetlendiriyor” dediler.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü