20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 12 Temmuz 2017 15:03

‘DİMDER İLE15 YIL’ KONSERİNE DAVETLİSİNİZ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

‘DİMDER İLE15 YIL’ KONSERİNE DAVETLİSİNİZ

Didim Müzik Derneği DİMDER kuruluşunun 15. Yıl dönümünü için   kutlama hazırlıklarını bitirdi.  DİMDER  15. yılda Şef Seher Giray’ın yönetiminde hazırladığı konserle  Didimlilerin karşısına çıkacak olan koro  yarın (14 Temmuz 2017) saat 21’de Didim Nurullah Kocabıyık  Kültür Merkezinde sahne alacak.

Konser öncesi Dernek Başkanı Ergül Ersoy dernek çalışmaları ile ilgili  olarak bu güne kadar emeği geçen tüm sanatçılara teşekkür ederken, birlikte çalışma fırsatı buldukları ve hayata gözlerini yuman  üyelerine de rahmet diledi.

Diden Kutlu’nun sunuculuğunu yapacağı konserde 56 korist sahneye çıkacak. İki bölüm halinde yapılacak konserde 30 eser seslendirilecek. Neyzen Salim Beyin Hicaz Peşreviyle başlayacak olan konserde 21 Eser solo olarak, 7 Eserde koro ile birlikte seslendirilecek. 2 eser açılış eseri ve sazlar tarafından oyun havaları ile seyirciyi coşturacak.

‘DİMDER ile 15 Yıl’ Adı verilen konserde Klarnette İsmail Bergamalı, Kanun'da Ali İlikan, Ud’larda Zafer Oytun, Hüseyin Sekü, Fahri Taşpınar, Erol Kumandaş, Tuncay Sültaş, Ergül Ersoy ve Çiçek Gültekin, Kemanlarda Timur Yarmacı, Emel Berik, Kemal Yıldız, Viyolada Hüseyin Bigen, Viyolonsel'de Görkem Gençsoy, Ritim Sazlarda Doğan Ersoy ve konuk  saz sanatçısı sahne alacak .

Daha önce yaptığı tüm konserlerde salona sığmayan DİMDER konserlerinden birisi olacak konsere tüm Didimliler davet edildi.

Konser öncesi bir açıklama yapan DİMDER Türk Sanat Müziği Koro Şefi Seher Giray ; “Sevgili arkadaşlarım, 27 Haziran 2017 de Dimder, Didim Türk Sanat Müziği koromuz 15. yıldönümünü kutladı... Dolu dolu geçen 15 yıl, sayısız konserler... Koromuz, gösterdiğiniz ilgi ile her sene daha güçlendi... Destekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Koro ve saz arkadaşlarım, yaz-kış demeden çalışmalara katılarak, daha iyi olabilmek için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiler, onlara minnettarım.” Dedi.

Giray, konserlerine katılarak ve kendilerini alkışlayarak yüreklendirdikleri söylediği Didimliler de “Sevgili Didimliler, alkışlarınız, bizler için en büyük ödüldü. Sonsuz teşekkürler. Didim Belediye'sine destekleri için çok teşekkür ediyorum. Son teşekkürüm sevgili Ergül Ersoy ve Doğan Ersoy'a” dedi ve “ İlk günden beri beraberdik... Şahsıma gösterdikleri güven için çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

Bilindiği gibi DİMDER'in temeli 1999 yılı sonlarında bir araya gelen . Ergül- Doğan Ersoy, Seher Giray, Sabahat-Tanyel Talay, Necla-Bülent Tüzeltürk, Necdet Kurt bir Türk Müziği topluluğu kurmaya karar verdikten sonra  Ersoy Ailesi’ne ait Didim Sanat Galerisi'nde karar verildi.

 

Önceleri Necdet Kurt'un bağlaması ve Doğan Ersoy’un darbukası ile hem THM hem TSM çalışıyordu. Sonra udu ile Gürsel Tunay katıldı.  Seher Giray'ı Şef seçildi ve hikayesi de böylece başlamış oldu. 03 Haziran 2002 tarihinde Didim Kaymakamlığı'na  yapılan dernekleşme ilk başvurusunun kabulünün ardından  27 Haziran 2002 günü dernek açılış kokteyli ile resmi olarak başlamış oldu. Dolayısıyla DİMDER’in doğum tarihi 27 Haziran 2002 olarak  kabul edildi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü