20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 15 Temmuz 2017 13:27

DİMDER YİNE SALONA SIĞMADI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİMDER YİNE SALONA SIĞMADI

Didim Müzik Derneği DİMDER kuruluşunun 15. Yıl dönümünü muhteşem bir konserle kutladı. Bilindiği gibi DİMDER'in temeli 1999 yılı sonlarında bir araya gelen  Ergül- Doğan Ersoy, Seher Giray, Sabahat-Tanyel Talay, Necla-Bülent Tüzeltürk, Necdet Kurt bir Türk Müziği topluluğu kurmaya karar verdikten sonra  Ersoy Ailesi’ne ait Didim Sanat Galerisi'nde karar verilmiş ve önceleri Necdet Kurt'un bağlaması ve Doğan Ersoy’un darbukası ile hem THM hem TSM çalışmış, sonra udu ile Gürsel Tunay katılmış ve  Seher Giray'a Şef şeflik verilmiş ve  ve hikayesi de böylece başlamış.

Dinleyicilerin yerlere oturarak izlediği konser DİMDER korosunun daha önceleri verdiği ve çok beğenilen konserler serisinin ardından yine böyle bir kalabalığa ulaşmış oldu.

Dernek olarak 03 Haziran 2002 tarihinde Didim Kaymakamlığı'na  yapılan başvurusunun kabulünün ardından  27 Haziran 2002 günü dernek açılış kokteyli ile resmi olarak başlamış bu nedenle DİMDER’in doğum tarihi 27 Haziran 2002 olarak  kabul ediliyor.

Saat 21.’de sıcak havaya rağmen başlayan konserde koltuklar erken saatlerde dolarken geç kalan bazı müzikseverler yerlerde oturarak konseri dinlediler

Konser öncesi Dernek Başkanı Ergül Ersoy dernek çalışmaları ile ilgili  olarak bu güne kadar emeği geçen tüm sanatçılara teşekkür ederken, birlikte çalışma fırsatı buldukları ve hayata gözlerini yuman  üyelerine de rahmet diledi.

Didem Kahyanın sunuculuğunu yaptığı konserde 56 korist sahneye aldı ve konser iki bölüm halinde yapıldı. Toplam 30 eser seslendirilen konsere Neyzen Salim Beyin Hicaz Peşreviyle başlandı ve 21 Eser solo olarak, 7 Eserde koro ile birlikte seslendirildi. 2 eser açılış eseri ve sazlar tarafından oyun havaları ile seyirciyi coşturdu.

 

‘DİMDER ile 15 Yıl’ Adı verilen konserde Klarnette İsmail Bergamalı, Kanun'da Ali İlikan, Ud’larda Zafer Oytun, Hüseyin Sekü, Fahri Taşpınar, Erol Kumandaş, Tuncay Sültaş, Ergül Ersoy ve Çiçek Gültekin, Kemanlarda Timur Yarmacı, Emel Berik, Kemal Yıldız, Viyolada Hüseyin Bigen, Viyolonsel'de Görkem Gençsoy, Ritim Sazlarda Doğan Ersoy eserlere eşlik etti.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü