19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 19 Temmuz 2017 14:39

HAYAT LEZZETLERİ DİDİM’DE

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

HAYAT LEZZETLERİ DİDİM’DE

Geçtiğimiz hafta sonu açılışı yapılan Saki Restoran hizmete başladı.

Uzun süre Ankara’da işletmecilik yapan Yazar ve siyaset adamı Ali Balkız Didim’e yerleşme kararı aldıktan sonra yeni  işletmesini  Çamlık Mahallesinde 440. Sokakta açtı.

Saki Restoran adıyla hizmete giren ve Hatay mutfağına özgü lezzetleri Didim’e getiren özgün bir işletme anlayışıyla hafta sonu hizmete giren yeri eski Adalet Bakanlarından Seyfi Oktay yaptı.

Didim’in siyaset ve işi dünyasından çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta bir konuşma yapan Bakan Seyfi Oktay Ali Balkız’ın laik ve demokratik bir dünya görüşü ülkedeki edebiyat dünyasına ve siyasi dünyasına önemli katkıları olduğunu yeni işletmenin Didim’deki sanat ve edebiyat dünyası ile sosyal hayata dair bir çok oluşuma ev sahipliği yapacağından emin olduğunu belirtti.

Eski dostluklarından dolayı Ali Balkız’la birlikte Didim’de bulunmaktan da ayrıca memnun olduğunu belirten Seyfi Oktay her yeni mekanın şehrin hayatına mutlaka olumlu katkısı olduğunu belirtti ve Hayat mutfağı gibi ünlü bir mutfağın Didim’de beğenilerek yaşayacağına olan inancını tekrarladı.

Daha sonra kurdele kesimiyle hizmete başlayan  Restoranda açılışa katılanlara  Hatay Usulü (Katıklı) Biberli Ekmek, Kaytaz böreği, Zahter Salatası, Zeytinli Zahter salatası, Kağıt kebabı, Tepsi kebabı, Humus, Hatay’a özgü olan ve bir çeşit içli köfte olan Oruk ve kendine özgü peyniri ve  lezzetiyle künefe ve kabak tatlısı ikram edildi.

Ali Balkız Kimdir;

Pirsultan Abdal Derneği Genel Merkez kurucularından olan Balkız Sivas Kangal Doğumlu olup öğretmenlik hayatı ve edebiyat dünyasına katkıları ile tanınıyor yazdığı eserler çeşi,tli derğilerde yayınlanmasının yanısıra aldığı ödüllerde şunlar

1987 Akademi Kitabevi Öykü Ödülü ve  1988 TAYAD Öykü Ödülü ‘Güller Kitaplara’

1991 Ömer Seyfettin Öykü Ödülü - Yaşam Bir An'lar Toplamıdır

1995 PEN Yazarlar Derneği Orhan Kemal Öykü Ödülü - Yaşam Bir An'lar Toplamıdır

1998 Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Orhan Kemal Öykü Ödülü

Bütün Ülke Yeşil Vadi (Didem Uslu ile) 1998 Haldun Taner Öykü Ödülü - Komşum

 

2007 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülü - Fırın

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü