23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 19 Temmuz 2017 14:41

Didim’in Kuyusunu Kazıyorlar!

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim’in Kuyusunu Kazıyorlar!

Emek Partisi Didim İlçe Örgütü Parti binasında düzenledikleri Basın Toplantısı ile Apollon Tapınağı yakınında  yapılan sondaj çalışmalarının durdurulmasını varsa izinlerin iptal edilmesini istedi.

İlçe Yöneticisi Zerrin Bayar’ın yaptığı açıklamaya “Didim’in Kuyusunu kazıyorlar” diyerek başlandı ve  “Antik Kent alanında, Apollon Tapınağı yakınında 1 aydır su sondajı adı altında sondaj kuyuları açılıyor” denilerek sürdürüldü.

Toplantıda yapılan açıklamada; “Sit alanı içinde bir çivi çakılmasına bile izin verilmezken, 3. Derece sit alanı denilerek yapılan çalışma, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun verdiği izin kararı ile yapılıyor. Bu kararın altında, bilim insanlarının, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Milet Müze Müdürlüğü ve Didim Belediyesi görevlilerinin imzası var.

Vatandaşların başvurularına ‘doğal sit alanı’ diyerek izin vermeyen Koruma Kurulunun, bu şahıslara, sit alanı içinde hangi amaçla, niçin ve nasıl izin verdiğinin geçerli açıklaması yok.

Olayın basında yer alması üzerine, sondaj çalışması geçici olarak durduruldu. Verilen izin iptal edilmediği takdirde, ‘ortalık sakinleştiğinde’, kuyu çalışmalarının yeniden başlayacağına şüphe yok.

Didim’i yurt dışında tanıtmak için fuarlara seferler düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Didim Kaymakamlığı sessiz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sessiz. Didim’i tanıtmak için yüzbinlerce lira harcayarak festivaller düzenleyen Didim Belediyesi sessiz. Belediyeyi eleştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmayan AKP ve MHP sessiz. Belediye Meclis üyeleri ilgisiz” denilerek  yetkililerin ilgisi çekildi.

Didim halkı size ruhsat ve ihale takibi yapın, Didim’in zararına uygulamalara sessiz kalın diye oy vermedi!

Zerrin Bayar, Kısa bir süre önce durdurulan sondaj işlemi ile ilgili olarak ta; “Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, “İlgili müze müdürlüğü denetiminde ve ilgili kurumlardan izin alınmak kaydıyla” izin verdiğini belirtmesine rağmen, ilgili kurumlar “bizden izin alınmadı” diyor. Milet Müze Müdürlüğü “kazı için bize bilgi verilmedi, yapılan çalışma bizim denetimimiz dışında” diyor.

Kuyu kazanlar verilen izni kötüye kullanmış, ilgili kurumlardan izin almadan, Milet Müze Müdürlüğü denetimi olmadan, izin verilen alan dışına çıkarak, hazine arazisi içinde de sondaj kuyusu açmışlardır. İlgili Bakanlıklar, Didim Kaymakamlığı, Emniyet Müdürlüğü, Belediye ve Milet Müze Müdürlüğü sadece seyretmiştir.

Demokratik Kitle Örgütlerini, Didim Ticaret Odasını, Esnaf ve Sanatkarlar Odasını, işletme sahiplerini ve halkımızı uyarıyoruz: Didim Büyük Menderes Havzasında, Yeraltı Sularını Koruma Alanı içindedir. Didim’in su kaynakları sınırlıdır ve bu gerekçeyle Didim halkına pahalı ve kalitesiz su kullandırılmaktadır. Böylesi kararlarla Didim’in kıt su kaynaklarının şahıs ve şirketlere peşkeş çekilmesinin önü açılmaya çalışılmaktadır.

“Didim’de turizm 3 ay sürüyor, termal oteller yapılırsa yıl 12 ay turist gelir” sözleri jeotermalcilere kapı aralamaktır. Aydın Efeler, Germencik, Kuyucak ve Buharkent’ten biliyoruz, kapı bir kez aralanırsa onları durdurmak mümkün değil. Didim’de ekonominin çarkını turizm döndürüyor. Didim’i çevreleyen deniz kıyı alanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre Noktasal Kirlilik tehdidi altında bulunmaktadır ve termal veya Jeotermal demek Didim’in ölümü demektir” dedi.

Açıklamanın son bölümünde ; “Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 06.05.2017 tarih 6529 Nolu kararı iptal edilmelidir” deniliyor

Açıklamaya “Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Didim Belediyesi halkın çıkarlarına aykırı uygulamaların altına imza atmaktan vazgeçmelidir. Belediye Meclisi toplanmalı, meclis kararı olmadan hiçbir sondaj kararının ve tesis izninin altına imza atılmayacağı yönünde karar almalıdır. Söz konusu olan Didim’in geleceğidir.  Emek Partisi Didim İlçe Örgütü olarak Didim’de yaşayan herkesi, kendi yaşamları ve Didim için duyarlı olmaya çağırıyoruz” diyerek son verildi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü