23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 20 Temmuz 2017 13:36

KAYMAKAM MAVİ ŞEHİRE BİR DOKUNDU BİN AH DİNLEDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

KAYMAKAM MAVİ ŞEHİRE BİR DOKUNDU BİN AH DİNLEDİ

Didim Kaymakamı İskender Yönden önceki gün Mavişehirde bir kafede Mavişehirde yaşayan vatandaşların sorunlarını dinlemek için bir araya geldi.

Belediye Başkanı Deniz Atabay ile Vergi Dairesi Müdürü, Toplum Sağlığı Gurup Başkanı, İlçe Turizm ve  Tarım Müdürü, ile Milli Eğitim ve SYDV Müdürü başta olmak üzere resmi kurum temsilcilerininde katıldığı toplantıya Mavişehir Mahallesi Muhtarı Cevat Odabaş ve Mavişehir Sitesi yönetim kurulu başkanı Dilaver Atay ve çok sayıda Mavişehirde yaşayan vatandaşlar katıldı.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu toplantıda Kaymakam İskender Yönden sorunları birinci ağızdan duymak istediğini ve yetkili daire müdürlüeri ile çözüm yollarını birlikte aramak istediğni belirtti.

Kendisi kısa konuşan kaymakam Yönden’de sonra söz alan Mahalle sakinleri, sağlık sorunları başta olmak üzere toplu taşıma konusundaki yetesizlikte, yol ayrımında yaşanan üzücü kazalar sonucu hayatını kaybeden mahalle sakinlerinden, otopark sorununda,  koya bağlanan teknelerin kirliğiniden bazı tekne sahipleride tekne bağlayacak düzenli bir yerin olmadığından  şikayetci oldular ve önerilerini anlattılar.

En önemli istek olarak belirtilen doğal yaşam alanlarının artırılması konusuda mavişehirlilerin en başta gelen sorunları olduğu belirtildi. Her sorunla ilgili olarak konunun muhatabı  kurum temsilcileri ya hemen cevap verdiler ya da daha sonra toplu cevap verdi.

Akköy Didim arasında Mavişehir yol ayrımında yaşanan kazaların olmaması için önlem isteyenlere Kaymakam Yönden Dalyan’dan Didim’e kadar olan Karayolları sorumluluk alanında duble yol çalışmalarının başladığını ihaleyi alan firmanın şantiye çalışmalarını sürdürdüğünü, belirlenen güzergahta tarihi dönem buluntuları üzerine güzergah değiştiğini ve bazı istimlak işlerinin yapılmaya başlanacağı belirterek yol yapımında prejye uygun olarak alt geçit ya da üst geçit yapılabileceğini, ya da araç trafiği için dalma çıkma demilen yönetmle çözüm üretileceğini sezon sonunca yol çalışmalarına makineler ile başlanacağını belirtti.

Deniz kirliliği ile ilgli olarak teknelerin kaldırılması ve denize girilecek alan oluşturulması isteği ile teknelerin çalışma süresince deniz tabanında hareketlilik sağlayarak denizde yosun benzeri oluşumu engellediği ve Mavişehir silüetine teknelerin renk kattığı  gibi iki ayrı görüşe kaymakam Yönden;  eski iskelenin olduğu bölgeye 5 metre genişiliğinde 20 metre uzunluğunda bir iskele yapılması planlandığını böylece görüntü olarak ve deniz sahip çıkma anlamında daha iyi yol katedilebileceğini söyledi ve zaman zaman gece geç saatlerde bazı teknelerin sintine boşaltıkları  şikayeti sahil güvenlik komutanlığına yazı yazılmasını istedi.

Sağlık Bölgesi olarak Yalıköy Sağlık ocağından hizmet almaları gereken Mavişehirliler mahallelerindeki sağlık ocağına doktor tahsis edilmesini istemeleri üzerine Toplum Sağlığı Gurup Başkanı,  hekim görevlendirme şartının 3 binin üzerinde kayıtlı bir hasta olması halinde gerçekleşebildiğini,  ancak Mavişehirlilerin 900 metre uzaktaki sağlık ocağına ve hekime kayıt yaptırmaları  ve belli bir sayıya ulaşılması halinde sistemin yeni doktor yönlendirebileceğini söyledi.

Doğal yaşam alanların çoğaltılması ve doğal yaşam parkı benzeri bir alanın oluşturulması isteğine Kaymakam İskender Yönden  halen devam eden Turizm Serbset bölgesi içinde 18 milyon metrekarelik bir alanın doğal yaşam  parkı olarak planladığını, bu projenin gerçekleşmesi halinde bu isteğin kendiliğinden karşılanacağını açıkladı.

Didim Belediyesi ile ilgili temzilik ve zabıta denetimleri konusunda sorulkan sorulara da Didim Belediye Başknaı Deniz Atabay cevap verdi.

Atabay, Didim’in tüm mahallelerinin ayrılmadan eşit hizmet ulaştırılmaya çalışıldığını belirtti ve Belediye bütçesinin kışı aylarından 78 binlik nüfusa göre olduğunu yaz aylarında birden bire 500 bini aşan bir nüfusa ulaşılmasındankaynaklı olarak bazı sıkıntılar olabileceğini ve kendilerine ulaşıldığı zaman program dahilinde mutlaka çözüldüğünü belirtti ve Mavişehir için planlanan belediye çalışmalarını anlattı.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü