18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 21 Temmuz 2017 14:09

“43. YIL ÖNCE BİZ ADAYA BARIŞ GÖTÜRDÜK”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“43. YIL ÖNCE BİZ ADAYA BARIŞ GÖTÜRDÜK”

Kıbrıs Barış Harekatının 43. yıl dönümü yarın  Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde yapılan etkinlikle hatırlandı.

Didim Ticaret Odası Kültür Merkezi Nurullah Kocabıyık salonun fuayesinde resim sergisi ile başlayan Kıbrıs Barış Harekatının 43 Yılı etkinlikleri  Kıbrıs harekatı ile ilgili anıların anlatıldığı  konuşmalar, Şiir Dinletisi ve Multivizyon gösterisiyle devam etti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan gece de ilk konuşmayı kendisi de Kıbrıs Gazisi olan Astsubay Hasan Karataş yaptı. Karataş harekatın ilk dakikalarından başlayarak Beş Parmak dağlarında sürdürülen harekatla ilgili hem kendi anılarını hem de daha sonra askeri bilgilerden elde edilmiş gerçekleri anlattı.

Didimli er Rıdvan Çakır’ın da şehit olduğu ilk harekat dakikalarını heyecanla anlatan gazi Karataş Kıbrıs’a gezi amaçlıda olsa gideceklerin harekatın yaşandığı yerleri mutlaka görmelerini tavsiye etti.

Ardında söz alan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay,  Kıbrıs Barış harekatı  sırasında ve sonrasında yaşananları anlattığı konuşmasına -“Arkadaşlar, Kıbrıs düşmanın elinde bulunduğu sürece, bu bölgenin ikmal yolları tıkanmıştır. Kıbrıs’a dikkat ediniz, bu ada bizim için önemlidir” diyerek adanın önemine dikkat çeken Atatürk’e ait sözle başladı ve dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve hükümetin koyduğu iradenin öneminden bahsetti.

Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in uluslararası müzakerelerde çözümsüzlük çıkması üzerine “ Ayşe Tatile Çıksın” şifresiyle başlayan Kıbrıs Barış Harekatının” bu sözlerle ve “Biz aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Adaya gidiyoruz” diyen Başbakan Bülent Ecevit’in sözleriyle hatırlandığını söyledi.

Didim Kaymakamı İskender Yönden’de  yaptığı konuşmasında Adana’da hareketin başladığı günlerde binlerce gönüllünün Askerlik şubelerinin kapısında oluşan uzun kuyrukları hatırladığını ve daha sonra Kıbrıs ziyaretinde Beşparmak Dağlarında kayaların üstüne kadar çıkabilmiş ve orada anıt olarak kalmış tankın kendinde yarattığı heyecanı anlattı.

Kurtuluş savaşındaki şehirler ve gazilere saygı duyduğunu söyleyen Kaymakam İskender Yönden gazileri ziyaret etmeyi ve Şehit aileleri ile birebir görüştüğünü bunu bir devlet memuru olarak değil vatanını seven bir vatandaş olarak yapmak gerektiğini ve kendisinin de bunu yaptığını belirtti.

Kıbrıs’ta şehit olan Didimli asker Rıdvan Çakır’ın ailesinin de salonda olduğunu yeni öğrendiğini  söyleyen Kaymakam Yönden “biz bu ülkeyi ve yavru vatan Kıbrıs’ı o şehitler ve gazilerimizin kanlarıyla aldık ve sahip çıkacağız” dedi ve Kıbrıs harekatının yıl dönümünde böyle bir etkinliği düzenleyen Belediye Başkana Deniz Atabay’a ve tüm personele teşekkür etti

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Başbakan Bülent Ecevit'in Özel Kalem Müdürü olan Diplomat Fotoğraf Sanatçısı Zeynel Yeşilay Bülent Ecevit’in  “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs’a indirme ve çıkarma harekâtı başlamış bulunuyor. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışma olmaz. Biz aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Adaya gidiyoruz. Bu karara ancak tüm politik ve diplomatik yolları denedikten sonra mecbur kalarak verdik. Bütün dost ülkelere, bu arada son zamanlarda yakın istişarede bulunduğumuz dost ve müttefiklerimiz Birleşik Amerika’ya ve İngiltere’ye, meselelerin müdahalesiz ve diplomatik yollardan halledilebilmesi için gösterdikleri iyi niyetli çabalar için şükranlarımı belirtmeyi borç bilirim. Eğer bu çabalar sonuç vermediyse elbette sorumlusu bu iyi niyetli gayretleri gösteren devletler değildir. Tekrar bu hareketin insanlığa milletimize ve tüm Kıbrıslılara hayırlı olmasını dilerim.” Sözleri ile hatırlandığını belirtti ve dünya tarihine bu konuşmanın “Biz aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Adaya gidiyoruz”  sözleriyle geçtiğini belirtti.

Kıbrıs’taki görevi boyunca kendisine eşlik eden Olgun Asım adlı bir mücahidin Kıbrıslı Türklerin neler yaşadığı hakkında bilgiler aldığını ve bir çok kahramanlık destanının yazıldığı yerleri bizzat ziyaret  ettiğini de belirten Yeşilay halen devam eden Kıbrıs müzakerelerinin o zaman gösterilen iradenin devam ettirilmesi durumunda sonuç alıcı olunabileceğini de belirtti.

Fotoğraf sanatçısı olarak görev sırasında ve sonrasında Kıbrıs’ın bir çok yerinden fotoğraf çektiğini ve salonun fuayesinde bunlardan yalnızca 290 tanesini sergilediğini arşivinde 10 binlerce Kıbrıs fotoğrafı olduğunu söyledi ve katılanlara teşekkür etti.

Bu konuşmaların ardından etkinliğe katılan Şair İlter Yeşilay’ın sözlerini yazdığı ve Türk Sanat Müziği Repertuvarına girmiş olan  şarkısını dinleyen salondakiler daha sonra şairin viyolonsel eşliğindeki şiirlerini dinlediler.

 

Yeşilay çiftinin resimlerinin multivizyon gösterisinin ardından halen hayatta olan Gazilere birer plaket takdim edildi ve  etkinlik sonunda kokteyle birlikte Şair İlter Yeşilay Kendi Romanı olan Yağmur Taşı kitabını imzalayıp okurları ile sohbet etme fırsatı buldu.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü