24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 22 Temmuz 2017 13:55

24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı

Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz'da “Gazeteciler ve Basın Bayramı” kutlanmaktadır.

Vatandaşın haber alma özgürlüğü için kişisel özgürlüğünden olan kişidir gazeteci diye yazmalı haberci bu günlerde yaptığı tanımda... Sen oku, sen öğren sen de bil diye tüm olanı biteni ... çünkü bugün bizler basında sansürün kaldırılmasının bayramını kutluyorduk emekçi gazeteciler olarak normalde. Normal günler içerisinde olmadığımız gerçeği ile son yıllarda Türkiye'de mezuniyet alanları arasında en yüksek işsizlik oranı sanat ve gazetecilik alanlarında gerçeği ile yaşıyoruz. İşini işinin gereği gibi yapabilmek adına mücadele eden gazetecilerin kendilerini bile haber yapamadıkları gerçekleri ile yüzyüzeyiz.

Vatandaşın haber alma özgürlüğünü kutluyoruz normal şartlarda Sahada yetişmiş, mesleğin her halinde görev almış ve her türlü zorlu şartlarına direnmiş meslektaşlarımız bugün hiç olmadıkları kadar kaygılı.

 

Kutlama yapamıyoruz; çünkü artık gazeteciler mesleklerinin gereklerini yerine getirmeye çalışırken hedef haline getiriliyor; darp ediliyor, şiddete maruz kalıyor ya da ölüyor. Ne yazık ki, son 6 ayda çeşitli saldırılarda 165 basın emekçisi yaralandı. Ölen arkadaşlarımızın failleri de bulunamadılar.

Okumak istediğiniz özlediğiniz tüm o güzel haberler için, hiç okumak duymak istemediğiniz bir takım haberleri paylaşmamız bu haberleri yapmak için gereğini yerine getirmek gerektiğini biliyoruz.

Biz emekçi gazeteciler olarak 'Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı'nı günün anlam ve önemine yakışır halde kutlamak ve yaşatmak istiyoruz.

Artık sansür içimizde...

Didim Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına Başkan

Ergun KORKMAZ

Ka­mu­oyu­na sevgi ve say­gı­la­rı­mız­la...

Son değişiklik Cumartesi, 22 Temmuz 2017 13:58
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü