20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 22 Temmuz 2017 13:59

“YA RANT YA HAYAT” TERCİH BELEDİYELERİN !

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

“YA RANT YA HAYAT” TERCİH BELEDİYELERİN !

Geçtiğimiz Cuma akşamı Ege Denizinde 6,8 büyüklüğündeki depremin en çok hissedildiği yerlerden biri olan Didim’de Aydın Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Başkanı Hasan Kuru gerçekleşen Depremi gazetemiz için değerlendirdi.

Kuru Depremle ilgili sayısal veri ya da depremin sistematiği ile ilgili konuşmak yerine yaşam alanlarında ve konutlarda deprem öncesi neler yapılması konusundaki eksikliklere dikkat çekmek istediğini söyledi.

“Deprem, konutunuzu ya da ofisinizi teknik detaylara dikkat ederek yaparsanız   öldürmez, bunu bilerek tercih yapmak gerekiyor, ya rant  ve kar uğruna riskli konutlar üretilecek ya da temelden başlayan zemin etüdü ve değerlendirmeler ve işin uzmanından  görüş alarak ve kurallar uygun binalar inşa etme tercihi yapacaksınız.

Aydın’da 17 belediyeden yalnızca 3’ünde jeoloji mühendisi var ve kontrol noktalarında olmasalar da mühendislik bilgilerinin mutlaka dikkate alınması  konusunda tercihin belediye yönetimlerince  önemsenmesi gerekiyor. Jeoloji Mühendisleri Odası olarak bilgi isteyen, danışmak isteyen tüm kurumlara destek ve görüş bildiriyoruz, ancak bu kimsenin isteğine ya da yönetim anlayışına bağlı kalmadan bir kural haline gelmesi gerekiyor” diyen Kuru JMO olarak yürütülen çalışmalarla ilgili de bilgiler verdi.

“Bizden görüş isteyen her kuruma bila bedel görüş bildiriyor danışmanlık yapıyoruz. Ancak durumdan vazife çıkarıp kurumların işine de karışmak istemiyoruz. Oda olarak bina öncesi zemin etüdü ve sağlamlaştırma ile ilgili bir yönetmelik hazırlıyoruz, mevcut yönetmelik güncellenmediği için ve her bölgeye tek yönetmelik  uygulandığı için farklı yerlerde farklı uygulamalar yapılmıyor ya da yapılamıyor. Her bölgenin jeoloji sistematiği farklı  tek tip yönetmelikle bu iş yürütülemez.

Korku yaratmak yada panik yaratmak için söylemiyorum ama yaşanan 6.3’lük deprem denizde değil de kıyıda ya da karada olsaydı bunun bedeli çok büyük olurdu, Kıyı bölgede yaşayanların iç bölgelerde yaşayanlardan daha fazla özellikle zemin sağlamlaştırma ve temel öncesi ciddi bir çalışma yaptırmaları ve söylenenleri dikkate almalarını istiyoruz, depremle ilgili teknik ve ayrıntılı bilgisi olanlar ne demek istediğimi anlarlar” diyen  ve JMO olarak belediyelerle görüştüklerini ve mesleki disiplinle yapılması gerekenleri aktardıkların da belirten Başkan Hasan Kuru; “Biz oda olarak belediyeler mutlaka bir jeoloji  ya da jeoteknik mühendisi çalıştırmaları gerektiğini bir kez daha önemle söylüyoruz. Yapı denetimlerinde mutlaka jeoloji disiplinleriyle çalışılmasını müsamaha gösterilmemesini önemle hatırlatıyoruz. Vatandaşın istese bile Belediyeler bu konuda inisiyatif almalı ve irade göstermeli ya rant ya insan yaşamı tercihini  seçmeli” dedi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü