20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 26 Temmuz 2017 14:24

Deprem Günü Eve Girmeyen Didimliler, Deprem Eğitimine İlgi Göstermedi

Yazan  mavi didim
Oy ver
(2 oy)

Deprem Günü Eve Girmeyen Didimliler, Deprem Eğitimine İlgi Göstermedi

DEPREMDEN BİZİ 3U 1D KORUR

Didim Arama Kurtarma Eğitim ve İtfaiyeciler Derneği, Ticaret Odası, Belediye ve Kent Konseyi ile birlikte önceki gün Didim Ticaret Odasında Deprem Bilinci eğitimi verdiler.

Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız ve Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ ve Didim Arama Kurtarma Eğitim ve İtfaiyeciler Derneği  Başkanı Faruk Uludağlı dışında protokolün önem vermediği toplantıyı, 4 gün boyunca belediye anons siteminden ve Didim Yerel basınında duyurulmasına rağmen eğitimi 20 kadar Didimli ilgi gösterdi.

Eski Başkan Veysel Çalımsız’ın  açılış konuşmasını yaptığı eğitimde deprem anında ve sırasında neler yapılması gerektiği konusu ve ülkede bu güne kadar yaşanan depremlerdeki sayısal veriler anlatıldı. Deprem eğitimlerinin derneklerinin kurulduğu 2009 yılından beri 10 kadar eğitimci ile Didim’deki tüm okullarda uygulamalı ve tatbikatlarla gösterdiklerini söyleyen Çalımsız  3 gün önce deprem korkusu ile evlerine giremeyen 1000’lerce kişinin böyle bir eğitime neden katılmadığını merak ettiğini de söyledi.

Deprem eğitimi ile birlikte inşaat sektörünün de teknik olarak depreme dayanıklı yapılar yapmaları gerektiğini belirten Veysel Çalımsız, konunun teknik ve jeolojik yönünü anlatabilmek için Aydın Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Kuru’yu da davet ettiklerini belirterek sözü Kuru’ya bıraktı.

Kuru son depremle birlikte sürüdürlen jeolojik çalışmaların ne kadar doğru ve düzgün yapıldığının ortaya çıktığını belirterek Didim deprem fay hatlarının direk etkilemedi bir coğrafyada bulunmasından dolayı şanslı dedi ve bu depremin bundan 4-5 yıl önce tahmin edildiği gibi olduğunu, artçılarının da 1 ay kadar daha devam edeceğini belirtti ve halen 3 ve üzeri artçıların sürdüğünü ve  Didim’e yakın bir bölgeden geçen fay hattının Didim’deki jeologlar ve inşaat sektörü tarafından bilindiğini bu hattın üzerine hiçbir teknikle ev yapılamayacağını belirtti.

Kıyıda ya da kıyıya yakın Gökova körfezi ve Bodrum yarımadasının Didim kadar şanslı olamayacağını bu bölgedeki deprem sistematiğinin ve fay atımlarının farklı özellik gösterdiğini söyledi.

Güncel değerlendirmelerin halkın ruhsal durumu düşünülerek fazla uzatılmaması önerisinde bulunan Başkan Kuru Deprem’den korunmanın en önemli yönetiminin depreme dayanıklı ve Jeolojik değerlendirmeleri mutlaka göz önüne alarak ve zeminden başlayan sağlamlaştırma ve güçlendirme yöntemleri konusunda hassas davranılmasında geçtiğini belirtti ve belediyeleri  bu konuda müsamaha göstermeden Jeoloji Disiplinlerine mutlaka uymalarını istedi.

Aydın özelinde ve Türkiye genelinde bir çok belediyede Jeolog ya da Jeoteknikçi çalışmadığını  bu durumun bir tercih olmaması gerektiğini bir zorunluluk olması gerektiğini belirtti.

Depreme dayanıklı binalar düşünülürken 3 U 1 D kuralının uygulanması bir durum değil zorunluluk olmalıdır. Bunlar Uygun Arazi, Uygun Proje ve Uygun malzeme ile imalat, tüm bunlar bir araya gelince de imalat sürecinde kesin Denetim olamazsa olmazımız olmalı dedi.

Daha sonra soru cevap kısmına geçen Kuru az sayıdaki dinleyicinin sorularına cevap verdi.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü