18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 26 Temmuz 2017 14:24

Biri Didim’e Biri Leros’a BARIŞ İÇİN İKİZ HEYKEL

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Biri Didim’e Biri Leros’a

BARIŞ İÇİN İKİZ HEYKEL

22.si düzenlenecek Barış Şenlikleri için Didim Belediyesi Meclis Salonunda Siyasi Parti temsilciler ve STK temsilcileri ile bir araya gelinerek şenliklerinin organizasyonu hakkında bilgiler verildi ve öneriler alındı.

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay başkanlığında toplanan temsilciler görüşlerini aktardılar ve kurumları adına yapa bilecekleri ya da yapılmasını istedikleri önerileri bildirdiler. Başkan Atabay 22 yıldır devam eden ve son yıllarda bazı engellemelerle şenlik havasının yansıtılamadığı  1 Eylül günü için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da davet ettiklerini, programı uygun olması halinde Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun katılmak istediğini bildirdi ve Genel Başkanın katılması durumunda karar verilecek programa sadık kalarak bazı değişikliklerin yapılabileceği belirtildi.

Didim Belediyesinin halen projelendirdiği  ve uluslararası görüşmelerinin de tamamlanan barış heykelinin hem Didim’de Aytepeye ikizinin de Didim’in kardeş kenti olan  Yunanistan’ın Leros adasına dikilmesini planladıkları yapılan görüşmeler sonucunda Leros Belediye Başkanı’nın ve Leros’dan bir heyetin yapılacak törenlere katılacağı bilgisini paylaştı. Yapılan heykelin sanatçısı Eray Okkan’ın daha önce Yenimahalle  kavşağına dikilen Atatürk heykelini yaptığı da biliniyor.

Bu bilgilerden sonra katılımcılar görüşlerini bildirdiler. Didim’deki iki müzik derneğinden DİKSAD’ın koro şefi olan Saliha Aygün şenlikler boyunca konser verebileceklerini belirtti. DİMDER adına Seher Giray’da dernek olarak Yunanca  ve balkan dillerinde şarkılar hazırlayarak bir konserle katkı koyabileceklerini belirttiler.

DAHOT Adına katılan İlyas Baydur’da 30 Ağustos’ta başlayıp 2 Eylülde bitecek Olan DAHOT Uluslararası Folklar festivalini Barış Şenlikleri içine katabileceklerini belirti. Aydın Kültür ve Tarih Derneğinden Musa İlhan derneklerinde 1200 kadar Aydın tarihi ile ilgili fotoğraf bulunduğunu bir çoğu özgün fotoğraflardan oluşan ve Mübadeleyi konu o alan 300 kadar resimle şenlik boyunca bir sergi açabileceklerini belirtti, ellerindeki fotoğraflarla ilgili olarak farklı zamanlarda ve farklı konularda destek verebileceklerini belirtti.

Didim  Kültür Mirasını Koruma Derneği Başkanı ve Türk Yunan Dostlukevi’ni kuran Mustafa Şentürk 22 yıldır bu şenliklerin organizesinde bulunduğunu tertip komitelerinde yer aldığın söyledi ve Mübadele sırasında  Didim’den Yunanistan’a giden ve Yeronda adıyla yerleşim yeri kuran bir gurup mübadilin ve Kavala’dan 25 kişilik bir gurubun yerel yöneticileri ile birlikte şenlikler sırasında Didim’e gelmek istediklerini söyledi ve bu gelmek isteyenlerin kendi folklor gurupları ile beraber 1 Eylül Barış Şenliklerini katkı koymak isteklerini aktardı. Şentürk ayrıca Almanya’daki Kardeş Kent Laubach’tan da davetliler olması gerektiğini bu davranışın Türkiye ile Almanya arasındaki gerginliğe rağmen Türkiye’de halkların barış istediğinin bir göstergesi olabileceğini fikrini de paylaştı.

Didim Rumeli Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Gülay Zübeyde Yalçın, şenlik boyunca çeşitli destekler sunabileceklerini  ve Yunanistan’ın Kavala ve Yeronda bölgelerinden gelenleri oteller yerine kendi evlerinde konuk etmek istediklerini belirtti, bu davranışın savaşların ve düşmanlıkların vatandaşlar tarafından başlatılmadığı ve sürdürülmediği, halkların kardeş olduğunun vurgulanmasındaki önemi ortaya çıkarmak istediklerini söyledi ve Didim’deki mübadil aileler adına her eve bir konuk alabileceklerini belirtti.

Siyasi Parti temsilcilerinde ilk Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü şenlikler için Yunanistan’dan ve adalardan  Türkiye’ye gelmek isteyenlerin Didim’e ücretsiz olarak getirilebilmelerinin olanaklarının araştırılmasını istedi ve en az 2 feribotun o günlerde Didim’e gelmesi önerisi Belediye Başkanı Deniz Atabay tarafından da değerlendirilebilecek bir öneri olarak kabul edildi.

HDP EŞ Başkanı Nuri İşbilir’de barış fikrinin yaşatılması toplumların barış içinde yaşatılması konusunda hem fikir olduklarını belirterek uluslararası barış teması ile birlikte aynı topraklarda yaşayan halklarında barışı hazmetmeleri adına çalışmaların yapılmasını, Güneydoğu’daki halklarında barış istediğini bu konuyla ilgli olarak Diyarbakır Sur ilçesindeki devam eden kentsel dönüşümden mağdur olanlarında Didim’e davet edilmelerini istedi.

Didim Ülkü Ocakları Başkanı ve Efeler Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Öztürk bu fikre karşı çıkarak Sur’da yaşananların barışçıl amacı olmadığını dolayısıyla hendekler bahçe sulamak için açılmadığını bildiklerini belirtti.

Gençlerin Barış şenliklerinde kendilerinin özgün projeler hazırladıklarından bahseden Başkan Deniz Atabay, iki tane kültürel ve sanatsal projeden de bahsetti.

Ticaret Odasın Kültür Merkezini yapanlara teşekkür ederek artık ihtiyaca cevap veremez haline geldiğini, defterdarlığın arkasındaki 11 dönümlük bir alanda Didim’e yakışır çok amaçlı salonların ve bir çok ihtiyacı giderecek donanımda bir kültür merkezi  yapmayı planladıklarını ve bununla ilgili plan ve tapu değişikliğinin yapıldığını Aydın Büyükşehir Belediyesinin bu alana bir kültür merkezi yaparak Didimlilere teslim edeceğini bu konuyla ilgili olarak sezon sonunda temel atma aşamasına gelinebileceğini belirtti.

Ayrıca Hisar Mahallesindeki 100 metrekare iki katlı bir binanın kent kültürünün özelliklerini yansıtacak kentin hafızasını yaşatacak  ve adının da ‘Mübadil Müzesi’ olacak olan bir kent müzesi çalışmasında da son aşamaya gelindiğini söyledi.

Eğitim Sen adına katılan Turgay Elçi, Didim Belediyesi tarafından halen düzenlemesi süren Elif Kanlıoğlu Barış Parkının açılışı için Didim’de Gar Katliamıyla anılan 10 Ekim Barış yürüyüşünü organize eden 4 federasyonun başkanlarının 2 Eylül günü Didim’de olacaklarını, eğer teknik olarak mümkünse şenliklerin 2 Eylül’e kadar uzatılmasını istedi ve böylece yurt dışında barışı tesisi etmek kadar yurt içinde de barış adına kaybedilen insanların unutulmaması sağlayacağını  söyledi.  Programın uzatılamaması halinde  genel başkanlara görüşerek değişiklik olanağı olup olmadığının yeniden değerlendireceğini de söyledi.

 

Toplantı bu önerilerle sonlandırılırken, Başkan Atabay, 31 Agustos 2017’de  başlayıp 1 Eylül’de bitecek olan 2 günlük şenlik için  önerileri değerlendireceklerini, daha sonra paydaşlarla tekrar paylaşılacağını belirtti ve Heykel dikimi, Yalı Caddesinden başlayıp Yeni konulacak olan Barış Anıtı önünde bitecek Barış Yürüyüşü ve Cumhuriyet Meydanında bir Konser’in netleşen program olduğunu ve önerilerin bu program arasında dağılımı ve mekanları konusundaki sekretarya çalışmasını belediyenin yürüteceğini söyleyerek toplantı tamamlandı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü