23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 28 Temmuz 2017 13:41

EFELER PAZAR YERİ TEZGAHLARI KURALARI ÇEKİLDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

EFELER PAZAR YERİ TEZGAHLARI KURALARI ÇEKİLDİ

Didim Belediye Düğün Salonunda dün yapılan kuru çekimi ile 180 tane tezgah isteklilere dağıtıldı. Kura çekim Didim 1. Noteri Başkatibi Kadriye Ata denetiminde yapıldı.

Didim Belediye Meclisine  7 Haziran 2017 günü getirilen ve Haziran ayı 2. Oturumunda Ak Partili Meclis üyelerinin ret oyuna rağmen oy çokluğu ile kabul edilen Efeler Mahallesindeki Pazar yeri  kurulması kararı alınmıştı.

Daha önce Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün Efeler Mahallesinde bir Pazar yeri kurulması  isteği üzerine Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu başkanlığındaki,   Toplum Sağlığı Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Esnaf Sanatkarlar Odası Temsilciliği ,  İlçe Tarım müdürlüğünden temsilcilerinden oluşan komisyonca karar alınmış ve meclis hukuk komisyonu tarafından da uygun görülmüş ve meclisten 12 Haziran 2017 günü 69 sayılı kararıyla da onay alınmıştı.

6 Temmuz 2017 günü Didim Belediyesi tarafından duyurusu yapılan ve başvuruları 14 Temmuz2017’da biten Pazar yerinde yer tahsisi ile ilgili kura çekimi  dün (28 Temmuz 2017) yapıldı.

Duyurusu yapılan ihale  ile ilgili olarak ortaya çıkan detaylarda 1409-1410 ve 1411 no’lu sokaklara kurulacak olan Pazar yerinde 2 adet giyim, 75Adet Manav, 2 adet Şarküteri, 54 adet üretici tezgahı ile, 15 adet ayakkabı türü kavafiye ürünleri, 14 adet kuruyemiş ve baharat tezgahı, 13 adet zücaciye mutfak gereçleri tezgahı ve 6 adette takı, aksesuar ve küçük hediyelik eşyaların satılabileceği tezgah yerleri ilk önce ikametgahı Didim’de olan üretici ve esnaflara şayet taliplisi çıkmaz ise dışarıdan gelen esnafa verilecek.

Kura çekimi 28 Temmuz 2017 Cuma günü saat 10’da  Belediye Düğün Salonunda Noter huzurunda yapılacak, başladı. kura çekimine Didim 1. Noteri Başkatibi Kadri Kara ile birlikte Didim Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu, Meclis ÜĞyesi Sinan Ceyhan, Akbük Su Ürünleri kooperatif başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Celalettin Erol, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu ve Zabıta müdür de katıldı.

Sıra ile yapılan  kura da iki adet kura çekim kutusuna taliplilerin adı ve tezgah numaraları noter tarafından konulduktan sonra çekimler sıra ile yapıldı.

180 tane tezgahtan yaklaşık 30 tanesine talipli çıkmadı. İlk önce Didim’den ikamet edenlerin tercih edildi. kuralarda tercih edilmeyen tezgahlarda  talep edenlere verilecek.

Pazar yerine talip olacaklarla ilgili olarak belediye halen sebze meyve veya gıda maddesi satışı ile iştigal ediyor olmak şartının yanı sıra, ilgili meslek odasına kayıtlı olmak, Vergi mükellefi olmak, daha önce belediye tarafından başka yerde tahsis işleminin iptali işlemi yapılmamış olması ve TCK 53 maddesindeki suçları işlenmemiş olması, rüşvet, irtikap, ve ihaleye fesat karıştırma  işlerine karışmamış olmak ve anayasal düzenin değiştirilmesine yönelik suçlara karışmamış olmak kaçakçılık, uyuşturucu kullanımı veya satışı ile orman yangını suçlarından sabıkalı olmamak  şartları aranacak.

Kuraya başvuracaklar için, belgelerde Üretici olmak ve bunu çiftçi kayıt sisteminde  olduğuna dair belge, Vergi Mükellefiyet belgesi, adli sicil kaydı, 3 adet fotoğraf, ikametgah belgesi istendi.

Kuraları çekilen pazaryerinin hangi gün kurulacağı hakkındaki bilgileri Belediye Başkanı Deniz Atabay yaptı. Atabay; “En kalabalık nüfusa sahip mahallelerden olan Efeleri bir Pazar yerine kavuşturmaktan memnunuz, seçim bildirgemizde  Efeler Mahallesi sakinlerine söz vermiştik ve hayata geçiriyoruz, Pazar yerimizde 180 kadar tezgah bulunacak, zabıta müdürlüğümüzün önerisiyle bölgelere ayırdığımız tezgahlarda her iş kolundaki tezgahları bir arada tuttuk, yani sebze tezgahının yanında elbise satılamayacak şarküteri tezgahının yanında ayakkabı tezgahı olmayacak ve en önemlisi mahalle halkının da görüşünü alarak sabit Çarşamba ve Cumartesi Pazarının arasında bir gün olmasını istekleri üzerine  ve bizde buradaki Pazarın Pazartesi günleri kurulması talepleri doğrultusunda  karar aldık” dedi.

 

Çevre Düzenlemesi ve trafik kontrolü açısından kurumlara iletişim içinde olduklarını belirten Başkan Atabay, esnafın kendi hazırlıklarını tamamladıktan sonra ilk pazartesi günü açılacağını da belirtti.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü