24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 28 Temmuz 2017 13:42

BRİTANYALI MİLİTAN DİDİM’E TATİLE GELMİŞ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

BRİTANYALI MİLİTAN DİDİM’E TATİLE GELMİŞ

2 hafta önce Türkiye’ye tatil bahanesiyle gelen YPG militanı ve kız arkadaşı ile annesi Didim’de yakalandı.

14 Temmuz günü  Aydın Emniyet Müdürlüğü e-posta hattına yapılan “KCK/PYD terör örgütü içerisinde faaliyet gösterdikleri” yönündeki ihbarla ilgili olarak, yürütülen çalışmalarda  Britanya vatandaşı,  Joseph A.R,  Türk kökenli/Bulgaristan vatandaşı Mira Y.A ve annesi  Veselina PR.A isimli şahıslar 22 Temmuz günü Didim’de yakalanarak gözaltına alınmış, şüphelileri ait cep telefonu, bilgisayar ve dijital materyallere el konulmuş.

Gözaltına alınan şüphelilerle yapılan sorgulamada  Britanyalı  Joseph AR’nin “ 2015 yılında tıbbi yardımda bulunmak üzere Suriye ülkesine gittiğini, 3 ay kadar kaldığını, YPG’den silah eğitimi aldığını ancak herhangi bir çatışmaya girmediğini, daha sonra buradan ayrılarak İngiltere’ye geri döndüğünü” söylediği ve “0 gün kadar önce Mira Y.A ve annesi Veselina PR.A ile  birlikte tatil amacıyla Türkiye’ye geldiklerini”söylediği öğrenildi

Bulgaristan Kökenli Türk vatandaşı olan Mira Y.A.’nın      “Hollanda ve İngiltere’de hukuk eğitimi aldığını, 2015 yılında sosyal medya üzerinden Joseph Andrew ile tanıştığını,  annesi ve Joseph Andrew isimli şahısla birlikte 10 gün kadar önce tatil amacıyla Türkiye’ye geldiklerini” söylediği öğrenildi.

Veselina PR. isimli kadının “Mira Y’ın annesi olduğunu, kızı Mira ve Joseph isimli şahısla birlikte 10 gün kadar önce tatil amaçlı Türkiye’ye geldiklerini, kızı Mira ve Joseph Andrew’in arkadaşlıklarını sonradan öğrendiğini” beyan etmişlerdir.

Şüphelilerden, Mira Y. ve Joseph A. nın sosyal medya hesaplarında, YPG ile ilgili paylaşımlarının olduğu anlaşılmış, Anne Veselina ile ilgili ise şu ana kadar herhangi bir suça karıştığı yönünde bir bulguya rastlanılamamış. Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada şüphelilerle ilgili soruşturma ve incelemelerin devam ettiği bildirildi.

 

Emniyet Müdürlüğü yakalanan şahısların sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları ekran görüntülerini de paylaştı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü