20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 31 Temmuz 2017 13:58

DAHOT SAMOS’TA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DAHOT SAMOS’TA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

Didim Halk Oyunları Topluluğu (DAHOT) 11-14 Ağustos 2017 günü Yunanistan’ın Samos Adasında düzenlenecek olan Kültür ve Halk Oyunları festivaline katılacak. Çalışmalarını sürdüren DAHOT ekibi Yetişkinlerden, Yıldızlardan ve Türk Halk Müziği Korosundan oluşan 60 kişilik bir kafile ile  katılmayı planladıkları festivalde, Türk Halk Oyunlarından örnekler sunacak ve Türk Halk Müziğinin ezgilerini seslendirecekler.

4 Yöneticinin eşlik edeceği kafileye Fotoğraf kulübünden de katılanlar olacak ve SAMOS adasının  resimlerini çekecekler. Türkiye’nin her bölgesinden oyunların gösterileceği 30 dakikalık bir gösteri hazırlayan DAHOT Ekibi çalışmalarını Didim Belediyesi karşısındaki Laucbah Parkındaki tesislerde sürdürüyor.

Samos festivalinin ardından  çalışmalarına devam edecek olan ekip 29-Ağustos-2 Eylül arasında yapılacak olan 4. Uluslararası Halkoyunları Festivalini gerçekleştirecek. Kültür bakanlığı destekli festivalde Ankara’dan, Nazilli’den, Makedonya’dan, Gürcistan’dan, Gana’dan, KKTC’den, Kazakistan’dan ve Sırbistan’dan ekiplerin katılacak.

5 gün sürecek olan festivalin iki günü 22. Didim Barış şenlikleriyle  çakışması nedeniyle bazı gösterilerin bu şenlikler kapsamında gerçekleşmesini planladıklarını Belirten DAHOT Başkanı İlyas Aydur; “Akbük’te, Mavi Şehirde, Cumhuriyet Meydanı’nda Yalı Caddesinde ve Yenimahalle’de bazı meydanlarda gösteriler planlıyoruz, Halkoyunları Festivali ile Barış Şenlikleri amacı birbirine benzeyen iki etkinlik dolayısıyla iç içe geçmesi bizi sevindirdi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ söylemine uygun olarak tüm dünya halklarının kardeş olduğunu  bir kez daha göstermek fırsatımız olacak” dedi.

“Festival boyunca Yetişkinler, Yıldızlar ve Çocuklar ekiplerimiz Artvin yöresi, Urfa yöresi ve Zeybek gösterileri hazırlıyor, Didimlilere 5 gün boyunca Halk oyunları şöleni sunacağız. Uluslararası katılımcılarımız kafile sayıları tam netleşmedi, Didim Belediyesi ve Kültür Bakanlığının ayni yardımları var ancak şimdiden bu konuklarımızın hava alanlarından ve feribotla geleceklerin de Kuşadası’ndan transferleri konusunda sponsor arıyoruz.

 

Festivaller ve şenliklerin ardından Eylül ayı itibariyle 2017-2018 yılında yapacağımız etkinlikler ve ekiplerimizin oluşturulması ile ilgili yeni çalışma başlatacağız, ekibimizden bazı arkadaşlarımız üniversite  okumak için başka yere gitmek zorunda kaldılar bazı arkadaşlarımız zaman ayıramayacak dolayısıyla yeni  arkadaşların eklenmesi gerekiyor” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü