22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 01 Ağustos 2017 12:11

220 DÖNÜM ALANDA GES KURULUYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

220 DÖNÜM ALANDA GES KURULUYOR

Temiz Enerji kaynaklarından olan Güneş Enerjisi için Didim Arazileri içinde 220 dönümlük bir alana Güneş Enerji Santrali kuruluyor. Fethiyeli Özyer Group firması tarafından yapılan yatırım için firma, arazi Yalı köylülerden ve hazineden aldıkları yer ile askeri alanla sınırlı bölgede Tarım ilçe müdürlüğü, Anıtlar kurulu, Sahil güvenlik, Büyükşehir belediyesi ve askeri yetkililerden alınan izinle başladıklarını  belirttiler. Yatırımda şu anda 10 kadar işçi istihdam edilirken, bitmesi halinde 24 saat güvenlik sağlayacak personel ve işletmenin teknik yönetimini yapacak ekiple beraber 20’ye yakın insana istihdam da sağlayacak olan tesiste imalat ve montaj işlemleri devam ediyor.

Fethiye’de merkezli olan ve yurt dışında birçok yatırımı olan Özyer firması santrali kuruyor.  İşadamı Süleyman Özer’e ait olan yurtiçi ve yurtdışı  turizm ve medya sektöründe firma   2014 yılından bu yana enerji  konusunda da yatırımlarını büyütüyor. Halen çalışır durumda Fethiye’de Dereköy 5.5 MW’lık  GES ve Yatağan Kokluk’ta 6 MW’lık  Güneş Enerji Santrallerini de bu firma kurmuş.

EPDK’dan alınan ruhsatın ardından mevki olarak da ASKİ’nin su kuyularının arka tarafında yer alan ve Eski Söke Yolunda Beton köprü diye bilinen mevkide montajına başlanan alanda  daha önce tarım yapılamayan, makilik ve taşlık bir arazi temizlenmiş, çevresine çit çekilmiş.

Firma Yetkilisini verdiği bilgiye göre alan daha önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenmiş bir bölge olduğu verimli tarım arazisi olmadığı ve alınan izinler ve ruhsatlandırma ardından santral işlemlerine başlanmış. Şu anda %50 si tamamlanmış olan santralden 11 MW gücünde enerji üretilecek ve bu enerji ile 4500 kadar konutun enerjisi sağlanmış olacak. Ulusal ağa verilecek olan enerji üretecek olan santralde  yapılan çalışmaların hızı ve mevsimsel zorluklara rağmen bu ayın sonuna montaj işlemlerinin bitirilmesi hedefleniyor.

Özyer Group adına Süleyman Özyer firmalarını şöyle tanıttı; “Özyer Group 1948 yılında Fethiye’de açılan tekstil ve kuyum mağazası ile kuruldu. Kurucusu Ömer Özyer olan grubun merkezi halen Fethiye’de bulunmaktadır.

Özyer Group kurulduğu günden bu yana, kuyum, turizm, inşaat, emlak, basın, medya ve son olarak da enerji sektörlerinde yatırımlar yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Sürekli artan ve toplamda bine yaklaşan çalışan sayısına sahiptir.

Kendisi için ilk öncelik olan müşteri güveni ve memnuniyetinin sağlanması doğrultusunda çalışan ve sağlam adımlar atmaya devam eden Özyer Group, hizmet verdiği tüm sektörlerde en yüksek kaliteyi hedeflemektedir.

Hem mevcut sektörlerde, hem de yeni sektörlerde yatırımlarına devam eden Özyer Group bünyesindeki en yeni sektör enerjidir. Özyer Group, diğer sektörlerde olduğu gibi enerji sektöründe de adından başarı ile söz ettirmeyi hedeflemekte, bu doğrultuda çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

 

Son değişiklik Salı, 01 Ağustos 2017 12:12
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü