17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 02 Ağustos 2017 14:14

DİDİMLİ 26 HACI YOLCULUĞA HAZIRLANIYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİMLİ 26 HACI YOLCULUĞA HAZIRLANIYOR

Didimli Hacı kafilesi 13 Ağustos  Günü Yolcu İzmir’den Yola Çıkacak

Bu yıl 1 milyon 892 bin 724 hacı adayının heyecanla beklediği gün geldi. Geçtiğimiz hafta başından itibaren başlayan Hac yolculuğuna bu yıl  yaklaşık 4500 Gazi ve yakınları ile şehitlerin ailelerinin kontenjandan gideceği 2017 yılı Hac için ilk kafile 31 Temmuz 2017 günü yolcu edildi.

31 Temmuz günü başlayan çıkışlar 26 Ağustosa kadar sürecek. Çıkışlar Haccın ibadetlerinden  olan ‘udhiyye’ kurbanlarının kesiminden sonra  başlayacak 5 Eylül ile 30 Eylül 2017’ye kadar sürecek.

Didim’den  müracaat eden 581 hacı adayından 26 tanesi de bu sene kutsal topraklara gitmeyi kura sonucu kazandı. 21 Tanesinin Diyanetin organizasyonu ile  gideceği Mekke’ye 5 kişide acentalar aracılığı ile gidecek.

Didim İlçe Müftüsü Ahat Taşcı’dan alınan bilgiye göre Didim’de Hacca gidecekler için Merkez camisinde hac ibadetinde yerine getirilecek ihrama girme, traş olma  ve Hac’da nasıl davranılacağı ne tür ritüeller ve ibadetler gerektiği ile  sağlık, sosyal yardım konularından  nasıl faydalanacaklarına ait eğitimler verildi. İletişim bilgileri ve kalacakları yerler netleşen Hacılara Didim’den bir din görevlisi de dahil edildi.

Müftü Taşcı,  Didimli hacıların 13 Ağustos günü 7. Kafile olarak belirlenen yolculukla Mekke’ye uçakla İzmir’den gidecekleri ve buradan kalacakları yerler göre dağıtılacağını belirtti.

Taşcı yolculuk saati ile ilgili bilgiler netleştikten sonra Didim’den  26 hacıyı dualarla yolcu etmek istediklerini belirtti ve tüm Hacılara ibadetlerinin hayırlı olmasını diledi ve Hac gibi ulvi bir ibadetin tüm Müslümanlara nasip olmasını diledi.

Hac ibadetinin belirli kuralları olduğunu hatırlatan İlçe Müftüsü Ahat Taşcı, Hac’cın nasip işi olduğunu Diyanetin kura ile kişi belirleme yönetimin en adil olan yöntem olduğunu, durumu ve hali vakti yerinde olan herkesin bu ziyareti gönlü ile yapmasını diledi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü