17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 03 Ağustos 2017 09:50

SOMALİLİ GÖÇMENLER YAKALANDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

SOMALİLİ GÖÇMENLER YAKALANDI

Aydın İl Jandarma Komutanlığı, yasadışı göç olaylarıyla ilgili görev ve sorumluluklarının gereği olarak, Aydın ilinde yasadışı unsurlarla mücadele için gereken bütün önlemleri  alıyr ve yasadışı sınır geçiş olayları ile göçmen kaçakçılığına karşı tedbirler aralıksız olarak devam ediyor.

 

Geçtiğimiz gün Aydın İl Jandarma Komutanlığına; Didim-Akyeniköy mahallesi Söke/Didim karayolu Balova mevkii yol kenarında yabancı uyruklu şahısların olduğu ihbarı üzerine, İlçe Jandarma komutanlığınca bu bölgede yapılan aramada göçmenin uluslararası koruma belgesi bulunan  9 yetişkin kadın ve 1 erkek çocuk olmak üzere toplam 10 Somali uyruklu şahıs yakalandı.

Olayla ilgili olarak Somali uyruklu şahıslar ile yapılan sorgulamada şahısların yasadışı yollar ile Yunanistan’a geçmeye çalıştıklarını, yurt dışına geçmelerine yardımcı olan şahıs veya şahısların olmadığını söylemelerine rağmen çevrede yapılan araştırmada tekne, şişme bot, can yeleği gibi suç malzemelerine rastlanılmadı.

Yakalanan göçmenlerle üzerlerinde yapılan kontrolde; 9 göçmenin uluslararası koruma belgesinin olduğu, (1)  göçmende ise herhangi bir belgenin olmadığı tespit edildi ve . Somali uyruklu göçmenlerle ilgili yapılan kimlik ve parmak izi kontrollerinde arama kayıtlarının bulunmadığı anlaşıldı.

Olayla ilgili olarak 9 yetişkin Somali uyruklu şahsa 6458 sayılı kanunun 102’nci maddesi gereğince idari yaptırım kararı uygulanarak Aydın Göç İdaresi İl Müdürlüğüne bilgi verilmiş olup, Somali uyruklu göçmenler Aydın Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildiler.

 

 

Son değişiklik Perşembe, 03 Ağustos 2017 09:56
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü