22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 09 Ağustos 2017 07:26

“DİDİM DEVLET HASTANESİ” KAĞITSIZ HASTANE SİSTEMİNE GEÇTİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“DİDİM DEVLET HASTANESİ” KAĞITSIZ HASTANE SİSTEMİNE GEÇTİ

Yatak sayısı ve doktor yokluğu eleştirisi yapılan Didim Devlet Hastanesi ülkedeki 18 Hastanenin dahil olduğu HIMSS EMRAM dijital sistemine dahil oldu ve 3 yıllık sertifika aldı Türkçe yazılım olan Pardus’u kullanan dijital sistem geçtiğimiz hafta başından bu yana çalışmaya devreye sokuldu. .

Didim Devlet Hastanesi, ülke genelinde sadece 18 hastanede bulunan ve verilerin dijital ortamda görülmesini sağlayan sistemi bünyesinde hizmete koyarak, Aydın’da devlet hastaneleri arasında bir ilke imza attı.

HIMSS EMRAM (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) olarak adlandırılan sistemin hastanelerimize entegre edilmesinin amacı teknolojiyi hasta güvenliği ve sağlık bakım kalitesini yükseltecek şekilde kullanmaktır.

Aydın Kamu Hastaneleri Birliği olarak Didim Devlet Hastanesi’yle başlattığımız dijital hastane çalışmaları sonunda, yerinde değerlendirme yapmak üzere hastaneyi ziyaret eden HIMSS Türkiye Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İlker Köse ve Ekibine, Genel Sekreterimiz Uzm. Dr. Selma Özcan, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Niyazi Kocakaplan, Başhekim Dr.  Veysel Kılıç, Başhekim Yardımcısı Halil Akıl, İdari ve Mali İşler Müdürü Meral Bilir, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Şerife Ege, Hastane Bilgi İşlem Sorumlusu ve Genel Sekreterlik Bilgi İşlem Sorumlusunun katıldığı bir sunum yapılmıştır. Sunumda Didim Devlet Hastanesinin HIMSS EMRAM Seviye 6 (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli)geçiş aşamaları anlatılmıştır.

Yapılan değerlendirme sonucunda Didim Devlet Hastanesi 4 Ağustos 2017 tarihi itibari ile 3 yıl geçerli olan HIMSS 6 sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Bu 3 yıllık süre içerisinde Validasyon 7 çalışmaları devam edecektir.

Didim Devlet Hastanesi bu sertifika ile ülkemizde birimlerinde, Milli İşletim Sistemi Pardus kullanan HIMSS Stage 6 belgesine sahip ilk hastane unvanını da almıştır. HIMSS EMRAM değerlendirmesinin kapsamı dışında olsa da, milli ve açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Pardus’un kullanımına özel bir önem verilmiş olması ve laboratuvar cihazları ile başarılı entegrasyonun sağlanabilmesi takdire değer bir çaba olarak değerlendirildi.

SİSTEM NE GETİRİYOR

 

Hastanede (İmzalı Onam formu dışında) kağıt kullanımı kaldırıldı, Kullanıcılar için mobil çözümler var,  Hemşireler işlemleri iPad ve Android tabletler ile hasta başında yapabiliyorlar. Tüm hekimler e-İmza ile e-Reçete gönderiliyor. Hasta odalarında Sisopmi kullanılmaya başlandı Entegre güvenlik sistemleri kurulacak. EBYS ile evrak işlemleri elektronik ortama geçirildi. Acil ve yatan hasta servis işlemleri tamamen mobil ortama taşındı Doğru-hasta / doğru-ilaç eşleştirmesi mobil cihazlarla kullanıma alındı. İşgücü verimliliği ve veri doğruluğu  ve her yerden her an bilgiye erişim ile çalışan memnuniyeti sağlanıyor. Hastaya ayrılan vaktin artması ve  Medikal hatalar azalmasını sağlayan sistemde hasta bakım hizmetlerinin kalitesi arttı

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü