22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 09 Ağustos 2017 14:37

Didim’de velilere özel okul uyarısı!

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim’de velilere özel okul uyarısı!

Didim'de yaşayan velilerin dikkatine: Yeni eğitim döneminde özel okullar yıllık fiyatlarına en fazla yüzde 13.33 zam yapabilecek. Bunun üstünde yapılan artışı kabul etmeyin, ödemeleri mutlaka banka kanalıyla gerçekleştirin. Bakanlık; yönetmeliğe uymayan okullara, ilk aşamada asgari ücretin 5 katı para cezası verecek. İkinci ihlalde ceza 44 bin TL‘nin üzerine çıkacak. Üçüncüde okul kapatılacak.

Özel okulların keyfi zam uygulamalarına, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘Dur’ diyor. Tavan fiyat uygulamasıyla kimi okulların yüzde 30’a varan fiyat artışları tarihe karıştı. Özel okulların 2017-2018 dönemi için yapabileceği en yüksek zam yüzde 13.33 oldu. Özel okullar, ücret artışlarını, 12 aylık enflasyona göre açıklamak zorunda.

FAHİŞ ZAMLARA GEÇİT YOK

Bu durumda bir özel okulun yapacağı yıllık zam, açıkladığı aydan önceki 12 aylık enflasyona göre değişiklik gösteriyor. Özel okullar zamlarını belirleyip, MEB’in Bilişim Sistemleri (MEBBİS) programına Ocak ile Mayıs arasında girmek zorunda. Bakanlık, bu zamları elektronik ortamda takip ediyor, fahiş zamlara geçit vermiyor.

HESAP ORTADA

MEB’in Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği‘ne göre; artık özel okullar ara sınıflar için, enflasyonun üzerine (12 aylık enflasyona) en fazla 5 puan ekleyerek zam yapabiliyor. Bu da (Yİ-ÜFE+TÜFE)/2 + 5 formülüne göre hesaplanıyor.

Şu an yapılan kayıtlar için Nisan enflasyonu dikkate alınıyor. Nisan ayındaki 12 aylık ortalamalara göre TÜFE yüzde 8.66, Yİ-ÜFE ise yüzde 8.01 artış gösterdi.

ÜFE ve TÜFE’nin toplamı 16.67, bu rakamın yarısı da 8.33. Yani ara yılda yapılabilecekzam yüzde 8.33 ile 5’in toplamı olan yüzde 13.33’ügeçemez. Bunun üzerinde zam yapan okullara ceza uygulanıyor. Yetkililer, ödemelerin mutlaka banka aracılığıyla yapılmasını istiyor.

ELDEN PARA ALAN YANAR

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği‘ndeki ücretlerle ilgili dikkat çeken maddeler şöyle:

· Kurumlarda eğitim ücreti kurum adına açılan ve bakanlığa/ valiliğe bildirilen banka hesap numarasına yatırılarak tahsil edilir.

· Kurumlar, ücretlerini ilan etmeden önce öğrenci ve kursiyerlerden ücret tahsil edemez.

· Kurumlar ücret ilanlarını MEBBİS programına işleyerek, aldığı çıktının bir örneğini süresi içinde doğrudan bağlı bulunduğu milli eğitim müdürlüğüneverir ve belirtilen süre sonuna kadar kurumda velilerin görebilecekleri bir yere asar.

SINIRI AŞAN KAPATILACAK

 

Basın İlan Kurumu (BİK) internet sitesinde yayınlanan habere göre, Bakanlık; yönetmeliğe uymayan okullara, ilk aşamada asgari ücretin 5 katı para cezası verecek. İkinci ihlalde ceza 44 bin TL‘nin üzerine çıkacak. Üçüncüde okul kapatılacak. Bakanlık’ın yönetmelik değişikliğinin ardından özel okullarda bursluluğa ilişkin de düzenleme yapılmıştı. Özel okullarda yüzde 3 oranında ücretsiz öğrenci okutma zorunluluğu bulunuyor. Bu oranın altında öğrenci okutan okullara brüt asgari ücretin 5 katı kadar ceza veriliyor.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü