23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 09 Ağustos 2017 14:38

“GÜNDEM YİNE KADIN”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Akbüklü; Kadınlar Eşitsizliği, Şiddeti, İstismarı, Gericiliği tasarı tarihin çöplüğünde yerini alsın”

“GÜNDEM YİNE KADIN”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi  Kadın kolları üyeleri medeni kanunda değişiklik yapılarak nikah kıyma yetkisinin müftülere verilmesi, evlenmedeki rıza yaşının düşürülmesi ile evde yapılan doğumları atıracak olan doğum için beyan yeterli olsun  ve kadınların boşandıkları eşlerinden nafaka  almalarına yönelik düzenlemede değişikliğe gidilmesi ve son günlere kıyafetlerinden dolayı saldırıya uğrayan  ve şiddet gören kadınlara yönelik olarak yaşananları kınadı ve bir basın açıklaması yaptı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi, kadınların kazanımlarına sahip çıkma çağrısı yaptı.

Vakıf Kadın Kolları yaptığı basın açıklamasında, kadınların yıllar süren mücadeleleri sonucu kazandıkları haklarının AKP iktidarı tarafından ısrarla yok edilmek istendiğini belirtti.

Akbük meydanında bir araya gelen kadınlar ellerinde “Çocuk Gelinlere Hayır”, “AKP Nikahıma Karışma”, “Şortuma Eteğime, Kahkahama, Kaç Çocuk Doğuracağıma Karışma”, “Emeğime Bedenime Karışma”, “Adalet” yazılı dövizler taşıdılar.

Basın açıklamasını okuyan Akbük Şube Kadın kolları üyesi Gonca Doğan: “AKP iktidarı bu kez de, Nüfus Hizmetleri Kanunu adı altında Meclise sunulan tasarıda, İl ve İlçe Müftülüklerine nikah yetkisi vererek çocuk istismarcılığını meşrulaştırma girişimi sunmaktadır” dedi.

“Müftülükler dini makamlardır” diyen Doğan, müftülere evlendirme memuru yetkisi verilmesinin, kadınların kazanımı olan medeni kanundan ve yurttaşların bir arada yaşamasının, demokrasinin ve kadın haklarının güvencesi olan laiklikten vazgeçilmesi olduğunu belirtti.

“Bir imamın kadının elinin bile sıkmasının günah sayıldığı bir toplumda kadının gözlerinin içine bakarak evliliğe isteğinin, iradesinin olup olmadığını soracağına inana bilir miyiz?” diyen Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tasarı AKP ile olan son 15 yılımızın sonuçlarından bir tanesi maalesef. Yine gündem Kadın! Müftülere nikah yetkisi vermek

1- Kadınların mücadele ile kazandıkları kadın erkek eşitliğinin ortadan kaldırılması

2-Kadınların evlenirken bile söz haklarının ellerinden alınması demektir” dedi.

Gonca Doğan ; “ Tasarının 5. Maddesi ise sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimi sözlü beyanla yapılacaktır diyerek Rıza yaşının 12'ye indirilmesi, gizlice yapılan dini nikahları ve evde yapılan doğumları artacağını,  ve kız çocuklarının alınıp satıldığı başlık paralarının havalarda uçuştuğu, kız çocuklarının okutulmadığı, küçük yaş da istismara uğrayan küçük kız çocuklarının anne olarak dolaştığı bir düzene gidiyoruz” kaygısını paylaştı.

Açıklamanın son bölümünde ise; “Yalnızca kadınlar değil kadınların eşitliğinin ve özgürlüğünün demokrasinin ve insanca yaşamın temeli olduğunu bilen tüm demokrasi güçlerinin bu gerici girişim karşısında birlikte durmalarını” istedi  ve  tüm kadınlar adına; “Bizde Akbüklü kadınlar olarak; Eşitsizliği, Şiddeti, İstismarı, Gericiliği dayatan bu tasarının da tarihin çöplüğünde yerini alması için herkesi mücadeleye çağırıyoruz” denildi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü