18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 12 Ağustos 2017 15:32

1 Eylül Barış Şenlikleri Programı Netleşti

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

1 Eylül Barış Şenlikleri Programı Netleşti

Didim Belediyesinin geleneksel hale getirerek kutladığı barış şenliklerinin bu yıl 22.’si kutlanacak.

1 Eylül günü kutlanacak şenlikler daha önce şehir içinde bazı alanlarda çeşitli etkinliklerle kutlanması planlanmasına rağmen 1 Eylül’ün Kurban Bayramının 1. gününe denk gelmesi sebebiyle 1 güne sığdırılan şenlik olarak kutlanacak.

Didim Belediyesi Meclis Salonunda yapılan ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve mahalle muhtarlarından bazılarının katılımıyla gerçekleşen şenlik komitesi toplantısında Didim Belediyesini hazırladığı kutlama programı kabul edildi.

Programa göre 1 Eylül 2017günü Altınkum Yalı Caddesi üzerinden başlayacak olan barış yürüyüşü ile Aytepe’deki Barış parkına gelinecek. Burada bir tanesi Yunanistan’ın Leros Adasına konulacak olan ikiz heykellerin ilkinin açılışı yapılacak, buradaki açılışa Heykeli yapan sanatçı Eray Okkan, Didim’deki STK temsilciler ve Samos Adasından gelecek olan halk dansları topluluğu katılacak.

Burada yapılacak konuşmaların ve barış ateşinin yakılmasının ardından  Didim Derneğinin geleneksel hale getirdiği tekne ile denize açılarak, barış gölü olması isteğini sembolize eden çelenk ve çiçekler ege denizi sularına bırakılarak baka bir barış mesajı verilmiş olunacak.

Barış anıtının açılması ve Denize barış çiçekleri bırakılması seremonisinin ardından Cumhuriyet Meydanındaki Volkan Konak konserine geçilecek böylece 19’da Poseidon Heykelin önünden Barış yürüyüşüyle başlayacak olan şenlikler saat 21’dek Volkan Konak konseri ile sona erecek.

Toplantıda program hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Deniz Atabay Didimlilerin  Kurban Bayramı dolayısıyla yoğun bir yaşayacakları için akşam saatlerinde yapılacak bir programı daha uygun bulduklarını belirtti ve yapılan heykelin ikizi için Leros Adası ve Yunan yetkililerle görüştüklerini de belirtti.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü