19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 12 Ağustos 2017 15:32

Elif’in Adı Parkta Yaşayacak

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Elif’in Adı Parkta Yaşayacak

Didim Belediye Meclisinin aldığı kararla Selanik Caddesi üzerindeki boş alan Elif Kanlıoğlu /10 Ekim Barış Parkı adıyla düzenleniyor. Bir büfe, yürüyüş yolu ve  kamelyaların yapımları sürerken, parka konulacak yaralı barış güvercini heykeli ve heykelin konulacağı kaide ile anıtla bütünlük sağlayacak olan havuz içinde çalışmalar devam ediyor.

Didimli Elif Kanlıoğlu 10 Ekim 2015 günü Barış yürüyüşü için gittiği Ankara’da, kortej Gar’ın önünden geçerken  patlayan bombada hayatını kaybetmiş,  Cenazesi Memleketi Artvin Arhavi’de defnedilmişti. Elif’in adı Cemevi bahçesinde yapılan parka verilerek adının yaşatılması amaçlanmıştı.

Didim 22 Barış şenlikleri kapsamında  düzenlene parkın açılışı için saldırıya uğrayan  10 Ekim Barış Yürüyüşünü organize eden TTB, Diski TMMOB ve KESK genel başkanları da 2 Eylül günü Didim’e gelecekler.

Diğer taraftan 4 metre yüksekliğinde olacak olan Yaralı Güvercin motifindeki anıtın yapım çalışmaları da Didim Belediyesi Heykel Atölyesinde devam ediyor. Sanatçı Olgaç Demirkol’un yapımını sürdürdüğü  anıt şarapnel parçasıyla yaralanmış beyaz bir güvercin, yaralı kanadının üzerinde Elif’in silueti, basamaklardan akan su ve siyah ve beyaz renkli havuz ve sürekli akan su teması olacak.

Sanatçı Olgaç Demirkol, yaptığı  anıttaki temayı şöyle anlattı. “Siyah zemin üzerinde sol kanadı kırık boynu bükük beyaz bir güvercin ve güvercinin sol kanadının üzerinde şarapnel yarası gibi Elif Kanlıoğlu’nun yüzü olacak, zeminin siyah olması terörü, güvercinin altından akan su herşeye rağmen barış mücadelesinin devam ettiğini simgeliyor. Ayrıca siyah ve beyaz renkler Elif in tuttuğu takımın da renklerini simgeliyor” dedi.

 

Olgaç Demirkol eseri 1 Eylül gününden önce yetiştireceği anıttı yapmaktan da mutlu olduğunu belirtti.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü