24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 12 Ağustos 2017 15:33

Altınkum’da Karatay coşkusu

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Altınkum’da Karatay coşkusu

Türkiye'nin en medyatik isimlerinden biri olan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, geçtiğimiz cuma akşamı Didim Belediyesi Altınkum 13. Yazarlar Festivali standında okurlarıyla buluşarak, kitaplarını imzaladı, bol bol fotoğraf çektirdi. Karatay, yaklaşık 3 saat süreyle kitaplarını imzaladı, Altınkum Yalı Caddesi'nde uzun kuyruklar oluştu.
Ünlü profesörün en çok ilgi gören kitaplarından biri de 'Karatay Diyeti'... Meslek hayatı başarılarla dolu olan Karatay, özellikle kalp ve damar hastalıklarına yönelmiş hatta Türkiye'de ilk kez uyluk atar damarı yoluyla koroner anjiografi yapan doktor ünvanını elinde bulunduruyor.
SIK ELEŞTİRİLİYOR AMA…
Uzmanlık alanı ile alakalı olarak sağlıklı ve doğru beslenme ile ilgili de geniş bilgiye sahip olan Karatay, insanlara bir yandan sağlıklı yaşamın şifrelerini verirken diğer yandan da kilo kontrolünü öğretmeye çalışıyor. Buna rağmen sık sık eleştirilse de, geliştirmiş olduğu Karatay diyetini uygulayan kişilerin kısa sürede istedikleri kiloya düşerken sağlıklarını da korudukları görülüyor. Uluslararası tıp otoriteleri de Prof. Dr. Canan Karatay'ın birçok tezini doğrulayan açıklamalar yapıyor.
Prof. Dr. Karatay, Mavi Didim okurları için Karatay diyetinde de uygulanan beslenmenin doğruları ve yanlışlarını şöyle anlattı:
"Beyaz ekmek, daha doğrusu beyaz un ile yapılan her şey insanlara hiç bir fayda sağlamadığı gibi, ne yazık ki kilo olarak geri dönüyor. Marketlerden alınan paketli işlenmiş etler yasak.
Salam, sucuk, sosis...
Bu tür besinler illa tüketilecekse et kesinlikle işlenmemiş olmalı. Ev yapımı sucuk tercih edilmeli. Pişmiş havuç, pirinç ve patates...
Ateşle temas ettiği yani piştiği zaman çoğu besin değerini kaybeden, ve genellikle haşlaması yerine kızartması tercih edilen bu gibi besinler de benim yasaklar listemde bulunuyor.
Şeker…
Karatay yasakları listesinin en en tehlikelisi. Kanser hücrelerini şeker besler. Gazlı veya gazsız, paketlenmiş tüm meşrubat türlerini Karatay diyeti kapsamında yasak. Alkollü içeceklerin de asla hayatınızda yerinin olmaması gerekiyor. İçinde bol miktarda şeker bulunduran bu tarz içecekler hayatınızın hiç bir bölümünde tercih etmemeniz gereken sıvılar.
Ot yemeyin…
İşte benim tartışmalı tesbitlerimden biri daha; Ot yemeyin... Burada aslında vurgulanmak istenilen şey şu; kilo vermek için birden tüm yeme alışkanlıklarınızı bırakıp sebzeye yönelmeyin. Çünkü sürekli ot, yani sebze ve çeşitlerini tükettiğiniz zaman istediğiniz doygunluk hissine ulaşamıyorsunuz. Mideniz dolu olsa bile beyniniz size oyun oynuyor ve doymadığınızı düşünüyorsunuz. Bu yüzden salatanın yanında ekmek tüketmeyi tercih ediyorsunuz. Onun için sürekli ot tüketmek yerine, ara ara tüketmeyi seçmelisiniz. Gece atıştırmaları asla yok. Akşam yemeğinin en geç 19.00'da yenmiş olması gerekiyor. Bu saatten sonra mideye hiç bir katı besin gönderilmemeli.
Tavuk eti...
Tabii ki, markette bulunan tavuklardan bahsetmiyoruz. Gezen tavuk olarak adlandırılan tavuk eti yenilebilir besinler arasında. Bunun yanında protein açısından güçlü olan kırmızı et ve balık hem düzenli kilo vermek için her de sağlıklı yaşam için sık sık tüketilmesi gereken besinlerden. Elma, armut, ayva... İçinde lif barındıran meyveleri bu diyet listesinde tercih etmenizde hiç bir sakınca yok. Bu meyvelere ek olarak mandalina, çilek, erik ve kiraz da dahil edilebilir.
Yoğurt ve süt...
Market yoğurtlarından koşarak uzaklaşmanız gerekirken, ev yapımı yoğurtları ve taze sütü dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Vücut sağlığınızın yanı sıra, kilo kontrolünüz içinde pastörize edilmiş hiç bir süt ve süt ürününü kullanmamanız gerekiyor.
Sıkma meyve suları...
Karatay diyetinde organik olduğundan emin olduğunuz her meyvenin ve sebzenin suyunu sıkıp içebilirsiniz. Her ne kadar zaman zaman insan aklını zorlayan açıklamalar yapsa da özellikle diyet yapanları katı kuralları ile canından bezdirse de, Canan Karatay, 'hayatı insanlara hizmet etmek adına' araştırmalarla geçmiş başarılı bir Tük doktordur. Bu yüzden söylediklerini dikkate almakta ve uygulamakta fayda var!

BUNU AYRI HABER YAPALIM – İKİNCİ HABER GİBİ… UYDU HABER

Karatay’dan çok konuşulacak zeytinyağı açıklaması

Her fırsatta zeytini ve zeytinyağını överek vücudumuz için çok faydalı olduğunu hatırlatan Canan Karatay, zeytinyağı hakkında bir gerçeği daha açıkladı. Didim Altınkum 13. Yazarlar Festivali’ne konuk olan İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinyağının, diğer tüm yağ türlerinden farklı olarak bir “meyve suyu” olduğuna dikkati çekerek, zeytin ve zeytinyağının faydalarını anlattı. Karatay, zeytinyağının, içerdiği yağ asitleriyle anne sütüne eş değer olduğunu savunarak, bunun çocuklara endişe duymadan verilebileceğini, çocukların kemiklerini güçlendirdiğini ve sağlıklı büyümelerine yardımcı olduğunu söyledi. Zeytinyağının, kolesterol düzenleyici etkisi ile kalp hastalıkları riskini azalttığını dile getiren Karatay, “Zeytinyağı, damar tıkanıklıklarını önlemede yardımcı olur, tansiyonun kontrol altında tutulmasında önemli rol üstlenir, ayrıca kanseri önleyici maddeler içerir. Trigliserid metabolizmasına olan tesiriyle deri, kalın bağırsak ve meme kanseri riskini azaltan zeytinyağı, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önleyerek, bağırsakların daha düzgün çalışmasını sağlar.” dedi.

Haber: Erdem Özden

 

Yunus Günçe: Sayenizde fitim hocam

"Sayenizde fitim hocam"

Çok yönlü bir sanatçı olan Yunus Günçe, geçtiğimiz Cuma akşamı Didim Altınkum 13. yazarlar Festivali'nde kitaplarını imzalayan Prof. Dr. Canan Karatay'ı ziyaret etti ve "Diyetinizi uyguluyorum. Sayenizde fitim hocam" diyerek, birlikte fotoğraf çektirdi. 2016 yılında katıldığı Survivor yarışmasıyla adını daha geniş kitlelere duyuran Yunus Günçe dün akşam da yazarlar standında yerini alarak kendi kitaplarını imzaladı. Bu arada Yunus Günçe'nin dövmeleri ilgi çekti. DJ'lik, şovmen, talk-show, radyo programcılığı, tiyatro, dizi ve sinema oyunculuğu gibi kariyer özelliklerine yazarlığı da ekleyen Yunus Günçe, dövmelerini şöyle anlattı:

1- Sırtımdaki barkod iİlk dövmem.
2- God is love (sağ kolumda) "Tanrı aşktır" anlamına geliyor.
3- Göğsümde 1997 yılında kaybettiğim babamın doğum tarihi yazılı.
4- Küçük Prens sol omzumda yazılı. Hemen altında da bu figürle bağlantılı olarak "Imagine" yani "Hayal et" yazıyor.
5- Sol kolumun altında 'Tattoo is a sin' yazıyor.
6- Sol kolumda ise dünyaca ünlü Seattle'lı bir grunge rock grubunun şarkı sözleri yazılı.
7- Annemin adını sol kulağımın arkasına yazdırdım.

Haber: Erdem Özden

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü