17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 12 Ağustos 2017 15:33

Çamlık Mahallesi’ndeki işlek kavşakta her gün kaza oluyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Çamlık Mahallesi’ndeki işlek kavşakta her gün kaza oluyor

Trafik lambasını ‘takan’ yok!

Didim Çamlık Mahallesi'nde Karakuyu Caddesi ile Liman yolu olarak bilinen Adnan Menderes Bulvarı'nın kesiştiği yerde bulunan kavşakta trafik sinyalizasyon sistemi olmadığı için sık aralıklarla kazalar meydana geliyor. Mahalle sakinleri tarafından defalarca yapılan şikayetlere rağmen, trafik lambasını "takan" yok. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz isminin açıklanmasını istemeyen mahalle sakinlerinden trafikte yıllarca görev yapmış emekli bir polis müdürü, şunları söyledi:

"Trafik ışıkları olmadığı için bu kavşağı kullanan yayalar, karşıdan karşıya geçerken, sürekli trafik kazası riski altındalar ve her an bir araba onlara çarpabilir. Taşıt trafiğinin birbirleri veya yaya trafiği ile kesiştiği ya da belli bir takım nedenlerle sıkıştığı yerlerde, gerekli düzeni ve güvenliği sağlamak için özellikle elektronik ve ışıklı işaretlerin kullanıldığı sistemlere, genel olarak trafik sinyalizasyonu deniliyor. Trafik sinyalizasyon sistemlerinin olmadığı veya olduğu halde çalışmadığı durumlarda trafikte aksamalar oluyor. Trafik kazaları artıyor. Trafik sinyalizasyon sistemlerinin gerek projelendirilmesi, gerekse uygulanması oldukça basit görünmekle birlikte küçümsenmemeli. Sinyalizasyon sistemleri kavşaklardaki trafik akışını güvenli ve huzurlu bir şekilde olmasını sağlar."

Sizce, kavşakta trafik ışıkları bulunmaması insanları nasıl etkilemektedir?

“Trafik ışıkları olmadığı için bu kavşağı kullananlar, karşıdan karşıya geçerken, sürekli trafik kazası riski altındadırlar. Trafik kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkarılmış yönetmelikler, trafik kurallarını düzene sokar, trafik kurallarına uyulmaması durumunda karşılaşılacak cezai yaptırımları belirlemiştir. Ancak 24 saat boyunca yoğun trafik yaşanan bu kavşakta sinyalizasyon sistemi olmadığı için bu kanunu kime uygulayacaksınız?”

Trafik uzmanı emekli polis müdürü sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trafik ile ilgili yasa ve yönetmeliklerin amacı trafikte olanların can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Ancak yoğun trafik yaşanan ana arterlerde ve özellikle bu anterlerde bulunan kavşaklarda gerekli önlemler alınmalıdır. Bu kavşakta hiçbir önlem alınmamış. İnsanlar ve araçlar kaderine terkedilmiş. Trafik kanunu ve yönetmeliklerini yerine getiren, dikkatli bir sürücünün, can ve mal güvenliği maksimum oranda korunmuş can ve mal güvenliği sağlanmış olur. Bunun getireceği maddi ve manevi külfetlerin sorumluluğu kendisine aittir. Trafik yasasının ortaya koyduğu cezai yaptırımlar, devlete gelir sağlamak olmayıp, sürücüleri, bu kurallara uymayı teşvik ederek onların can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Trafik güvenliği, kazalarla her yıl çok sayıda insanın hayatını kaybettiği, büyük meblağlarda mal kaybının yaşandığı ülkemizde üzerinde durulması gereken önemli konulardandır.

GÜVENLİĞİ SAĞLAYAN FAKTÖRLER

Trafik güvenliğini sağlayan bir çok faktör bulunmaktadır. Gerek şehir içinde gerekse şehirlerarası yollarda trafiği düzenlemeye yardımcı olan trafik işaretleri, trafik levhaları, sinyalizasyon ürünleri ayrıca belli standartları taşımak zorundadır. Kalite standartları ile belirlenmiş olan nitelikler, örneğin bir reflektörün parlaklığını veya bir yol butonun büyüklüğünü belirlemektedir. Böylece ürün, ilk montajından başlayarak açık havada yer alan bu ürünler, kar, yağmur, don, aşırı sıcak gibi birçok faktörün etkisinde verimliliğini kısa zamanda kaybedebilmekte, bunun sonucunda yol güvenliğini tehlikeye atabilecek kazaların oluşmasına yol açmaktadır.

 

KONTROL VE BAKIM ŞART

Trafik işaretleri, trafik levhaları, sinyalizasyon ürünleri, reflektifler ölçüm ve test cihazları aracılığıyla belirli periyotlarda kontrol edilmeli, bu standartlara uygunluklarını sürdürüp sürdürmedikleri tespit edilmelidir. Ülkemizde maalesef bu anlamda kontrol ve ölçümlerin gerektiği gibi yapıldığını söylemek mümkün değil. Trafik Sistemleri ürün gruplarının içerisinde yer alan ve kurumlar için çok küçük maliyetler olan bu cihazların kullanılmaması yüzünden yansıtma özelliğini yitirmiş trafik levhaları yollarımızda insan hayatını tehlikeye atmaktadır. Nitekim her yıl gazete sayfalarında görülemeyen levhalar yüzünden hayatını kaybedenlerin haberleri sayfalarda yer almaktadır. Sadece trafik levhalarından değil, yol çizgilerinin de reflektif ölçümünün yapılması hayati önem arz etmektedir. Gece veya gündüz her koşulda trafik güvenliğini sağlamanın yolu kalite standartlarına uygunluktan ve düzenli kontrolden geçmektedir." Haber: Ergun korkmaz

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü