18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 14 Ağustos 2017 14:28

Barcılar dertli “SESİMİZİ KESMEK İSTİYORLAR”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Barcılar dertli “SESİMİZİ KESMEK İSTİYORLAR”

Yalı Caddesi üzerinde bar işletmeciliği yapan esnafa artan denetimlerden ve ardından esilen cezalardan şikâyetçi.

Didim Altınkum’da yalı caddesi üzerinde eğlence mekanı işleten bir gurup işletmeci geçtiğimiz hafta sonu Temmuz barda bir araya gelerek sorunlarını değerlendirdiler.

Didim Turizm Derneği Başkanı Tayyar Cengiz ve Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Şentürk’ün de katıldığı toplantıda Bar ve eğlence sektörü işletmecileri işletmelerine gürültü kirliliği ve canlı müzik sınırlaması getiren saat uygulamasından dolayı kesilen cezalardan şikâyetçi olurken Dernek Başkanı Cengiz sıkıntıları not alarak çözüm yolu arayacaklarını söyledi.

İşletme sahipleri kendi sektörlerinde iş yapan bazı esnafın Yalı Caddesi üzerinde müzik sistemlerini halkı rahatsız edecek şekilde dışarı koyduklarına şahit olduklarını önce bu meslektaşlarını kendilerinin uyarması gerektiğini kabul etseler de bir çok işletmenin canlı müzik yapma ruhsatı olmamasına rağmen gece düzenlediklerini, bazı iletmelerinde asıl işlerini yapmadıklarını  lokanta ruhsatı ile eğlence mekanı işlettiklerin belirterek kendilerinin ruhsatlarının olmasına rağmen sürekli ceza kesildiğinden şikayetçi oldular.

Ceza tutanaklarında belirtilen ‘hassa bölge’ ve ‘Çok Hassas Bölge’ terimlerinin Yalı Caddesine uymadığını bu bölgelerin okul, cami, hastane benzeri yerlere yakınlığı tarif ettiğini işletmelerinin bulunduğu yerlerde böyle bir yer olmadığını var olan konutlarında bu bölgede tercih edilerek alınan konutlar olduğunu ve bölgenin Didim Turizmine eğlence sektörü olarak katkı koyan yerler olduğunu söylediler.

İşletme sahipleri bölgenin belediye  bölge düzenlemesindeki  tanımının değiştirilmesini, bu  bölgenin müzik serbestliği olan bölge olmasını bu bölgenin de ‘kırmızı bölge’ olarak tanımlanmasını istediler. Belediye Meclis kararı ile bu durumun düzelebileceği, gündüz deniz ve ören yeri turizmi yapan tatilcilerin gece de eğlenmek istedikleri ve işletmelerini tercih ettiğini belirttiler.

Turizm Derneği Başkanı Tayyar Cengiz yurtdışı turizm fuarlarında Didim standını ziyaret edenlerden Didim’e gelmiş olanlar mutlaka bir eğlence mekanının adını bildiklerini ve memnuniyetleri belirttikleri söyledi ve konu ile ilgili neler yapılabileceğini araştıracağı sözünü verdi.

Cengiz Didim’de turizm sezonunu kısa olmasından dolayı ve son kalan birkaç haftada neler yapılabilir, ne kadar müsamaha edilebilir inceleyip yetkililerle görüşeceğim” dedi ve kişisel telefon numarasını işletmecilere verdi.

Bar işletmecileri kendilerine gösterilen denetim sıklığının başka  işletmelere gösterilmediğini, lokantacısından otelcisine, hatta  kahvehanelerde bile canlı müzik yapıldığını kendilerinin canlı müzik ruhsatı için bir bedel ödediklerini ve ona göre eğlence vergisi benzeri ekstra vergi ödediklerini de hatırlattılar ve” restorancı restorancılık yapsın, otelci otelcilik, bizde barcılık yapalım.  Didim’de sezon  zaten kısa ve işletmeci olarak para kazanacağımız zamanlarda gereksiz  denetim bahanesiyle bizler zor durumda bırakılıyoruz” dediler.  İşletmeleri bazıları da canlı müzik ve eğlence işyeri açmak istenilince açılmaması için ne kadar prosedür varsa uygulandığını

Söz alan bir işletmecinin ‘böyle giderse barımı kapatıp Didim’den gideceğim’ demesi üzerine Başkan Cengiz turizm sektörünün sabredilirse kazanılacak bir sektörü olduğunu inat edip kalması konusunda tavsiyelerde bulundu.

 

Başkan Tayyar Cengiz sorunları madde madde not aldığını her maddeyi de ilgili kurumla görüşüp çözüm üretmek için çalışacağını belirtti. Cengiz “Geçtiğimiz yıllarda eğlence sektörü sıralamasına Bodrum ve Kuşadası’nı kıskanırken  son yıllarda açılan işyerlerine son zamanların en popüler isimlerinin sahne almasıyla bölgedeki en çok dikkat çeken yer olduk bu da Didimi özellikle gençler için cazibe merkezi haline getiriyor,   konuşulanları bu durumuda göz önüne alarak değerlendireceğiz” dedi.

Son değişiklik Pazartesi, 14 Ağustos 2017 16:07
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü