23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 15 Ağustos 2017 14:50

Orhan Kemal'in oğluna büyük ilgi

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Orhan Kemal'in oğluna büyük ilgi

Didim Belediyesi Altınkum 13. Yazarlar Festivali standında yer alan efsane yazar Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, hem babasının hem kendisinin kitaplarını imzaladı. Işık Öğütçü ile bir söyleşi yaptık.

Babanızın asıl adının Mehmet Raşit Öğütçü olduğunuzu biliyoruz. Peki neden Orhan Kemal?

- 1942 yılında İstanbul’da yayınlanan bir dergide, ismi “Orhan Raşit” iken editörlerin marifetiyle ismi Orhan Kemal olarak değiştirilmiş. O tarihten ölümüne kadar hep Orhan Kemal adıyla yazmıştır. Babamın asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü'dür.


Orhan Kemal’in oğlu olmak size nasıl sorumluluklar yükledi?

- Toplumun aydınlanmasında, geleceğe umutla bakmasında üstadın düşüncelerinin anlaşılması çok önemli. Bunların anlatılması için uğraş vermek gerekliliğinin inancıyla topluma karşı sorumlu olduğuma inanıyorum.

Babanızı siz 13 yaşındayken kaybettiğinizi biliyoruz, belki de onu yaşayarak değil de okuyarak tanıdınız. Sizi en çok etkileyen, onu anlayıp anlatabilmenize en fazla yardımcı olan eseri hangisiydi?

 

- Otobiyografik kitaplarını öncelikle okudum. Baba Evi, Avare Yıllar, Cemile, Dünya Evi, Arkadaş Islıkları.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

- 1 Kasım 1957 İstanbul doğumluyum. Orhan Kemal ailesinin 4. çocuğuyum. İlkokulu üç farklı okulda okudum. Ortaokulun 1. sınıfında babamı kaybettim. Liseyi bitirdikten üç yıl sonra üniversiteye girebildim. İstanbul Teknik Üniversitesi, Kimya- Metalurji Fakültesi’nden Kimya Mühendisi olarak mezun oldum. Beş yıl kimyasal maddeler satışı ile ilgilendim. Daha sonra şirket enformasyonu yapan şirket kurdum ve emekli oldum. 2000 yılında Orhan Kemal’in müzesini açtım. Gelecek kuşaklara üstadı tanıtmak, onu yaşatmak için uğraş vermekteyim. Üç adet kitap yayınladım. Çeşitli yerlerde konferans verdim, panellere katıldım. Evliyim ve bir kızım var.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü