19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 15 Ağustos 2017 14:50

Ayşe Kulin'e sevgi seli

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Ayşe Kulin'e sevgi seli

 

Dünyaca ünlü yazarımız Ayşe Kulin'e, Altınkum'da kurulan Didim Belediyesi Altınkum 13. Yazarlar Festivali'nin standında büyük sevgi gösterisi yapıldı. Ayşe Kulin hayranı edebiyat tutkunu tatilciler, stand önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Ayşe Kulin yaklaşık 3 saat süreyle kitaplarını imzaladı.

AYŞE KULİN KİMDİR

Ayşe Kulin 1941 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Lise öğremini Amerikan kız Koleji’nde aldı. Buradaki eğitim sürecinde yazar olmaya karar verdi. Ayşe Kulin, eşiyle beraber Londra’ya yerleştikten sonra burada London School of Economics’de sosyoloji eğitimi aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Ayşe Kulin’in öykülerden oluşan ilk kitabı 1984 yılında yayımlandı. Bu kitapta yer alan “Gülizar” adlı öykü, 1987 yılında Nisan Akman yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlandı ve film, 1986 yılında Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı.

“Adı: Aylin”

1997 yılında yayımlanan “Adı: Aylin” kitabı ile İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi. Bu kitap, yazarın geniş kitleler tarafından tanınmasına ve okuyucu kitlesini oluşturmasında büyük rol oynadı. 2001 yılında yayımlamış olduğu Köprü isimli romanında Türkiye’nin Doğu illerinde yaşanan dramı yazdı. Bu roman, 2006 – 2008 yılları arasında TV dizisi olarak uyarlanarak ekranlarda yer aldı. Dizinin başrolünde yer alan Erdal Beşikçioğlu, bu dizide usta oyunculuğunu sergiledi. Ayşe Kulin’in, 2004 yılında yayımlamış olduğu Gece Sesleri romanı, 2008 ve 2009 yıllarında TV dizisi olarak uyarlandı. Yine 2009 yılında yazdığı Tek Ve Tek Başına Türkan adlı biyografik romanı, aynı adla 2010 ve 2011 yılları arasında televizyona uyarlandı.

UNICEF Türkiye İyi Niyet elçisi

 

 

Yazarın son olarak Veda isimli romanı da aynı isimle 2012 yılında televizyon izleyicisinin karşısına çıktı. Ayşe Kulin, aynı zamanda UNICEF Türkiye İyi Niyet elçisi olarak görev yapıyor. Yazarın Nefes Nefese adlı eseri, 2016 yılında İtalya’da en prestijli roman ödüllerinden olan Premio Roma’da en iyi yabancı roman ödülünü kazandı. Ayşe Kulin’in kitapları dünya çapında 22 dile çevrildi ve yazar, ülkemizde geniş bir okuyucu kitlesine sahip.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü