24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 16 Ağustos 2017 13:40

OKULLAR BAŞLAMADAN ‘UYUŞTURUCU” TEDBİRLERİ KONUŞULDU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

OKULLAR BAŞLAMADAN ‘UYUŞTURUCU” TEDBİRLERİ KONUŞULDU

Didim Kaymakamlığı 2017-218 Eğitim Öğretim yılı başlamadan Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonuyla “Okul Güvenliği ve Uyuşturucu ile Mücadele  Koordinasyon Toplantısı” gerçekleştirdi.

Kaymakam Yönden’in talimatıyla başlayan çalışmaya Jandarma Komutanı Gürkhan Kabakcı, Emniyet Müdürlüğü yetkilisi, Milli Eğitim Şube Müdürü Kaya Bacanak, İlçe Müftülüğü temsilcisi okul müdürleri, okul aile birlikleri  başkanları, muhtarları ve toplum sağlığı başkanlığının eğitim şubesinden bir yetkili  ve bazı öğrenci velileri katıldı.

Şube Müdürü Kaya Bacanak eğitim öğretim yılı öncesinde, okul önlerinde ve okula akın bölgelerde bazı uyuşturucu satıcısı ve alışkanlık yapan maddelerle ilgili satışların yapıldığı yönünde geçen sene gelen ihbarları da değerlendirerek   yeni bir çalışma başlatacaklarını periyodik olarak toplanacak olan okul komisyonlarının müdürlüğe düzenli olarak raporlar iletmeleri ve bu raporların kaymakamlık başkanlığında değerlendirilerek mücadelenin yönetiminin belirleneceğini söyledi.

Didim Kaymakamı İskender  Yönden konuşma yapmadan önce kürsüye çağırdığı bir öğrenci velisi çocuğunu küçük yaşlarda başladığı uyuşturucu müptelası olmasından duyduğu sıkıntıyı başka öğrencilerin kendi durumuna düşmemesi içn tedbir alınmasını istedi ve çocuğunu kurtarmak için verdiği mücadeleyi ve karşılaştığı zorlukları anlattı.

Ardından Toplum Sağlı Başkanlığından bir yetkili okullarda yürüttükleri çalışmalardan ironik örnekler verdi ve yetersiz kalınmasının sebeplerini irdeledi.

Emniyet  Müdürlüğü yetkilisi yetersiz personel durumuna rağmen uyuşturucunun kullanılması ve satışının engellenmesi için yaptıkları çalışmalardan bahsederek zaman zaman satıcı ile kullanıcıyı ayıramadıklarını bunun için okul çevrelerinde  düzenli güvenlik önlemleri alıklarını ancak vatandaşların bu konuda yardımcı olmalarını istedi.

Kaymakam İskender Yönden, uyuşturucu ile mücadelenin yalnızca güvenlik tedbirleri ile olamayacağını bu durumdan kaymakamlık dahil tüm kurumların  ve tüm vatandaşların sorunu olduğunu söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğünden okullarda oluşturulacak komisyonların düzenli olarak toplanmasını koordinasyon görevi verdiğini ve  her ay mutlaka konu ile ilgili rapor istediğini belirtti. Kaymakam Yönden daha sonra bir başka veliye de söz hakkı verdi ve velinin çocuğunun düştüğü durumun önlemler alınmaz ise tüm çocuklar için potansiyel bir urum olduğunu söyledi.

Söz alan veli çocuğunun çok kolay uyuşturucuya ulaştığını özellikle sentetik uyuşturucuya çocuğunun çok çabuk  ulaşabildiği için çocuğunun uyuşturucu kullanmaya başladığının geç farkına vardığını ve yetkililerden kendisine ve bu durumdaki ailelere ne yapmaları gerektiği konusunda yardımcı olmalarını istedi.

 

Toplantı sonunda Okul müdürleri başkanlığından Aile birlikleri öğretmenler, ve muhtarlardan oluşan okul komisyonu her ayın en geç 5 ine kadar okullardaki toplantılarını tamamlanması ve rapor haline getiren tutanakların da milli eğitime ve ardından da kaymakamlığa ulaştırılması talimatı verildi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü