24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 17 Ağustos 2017 15:51

POLİSİYE YAZARI ULAŞ ÖZKAN KİTAP SEVERLERLE BULUŞTU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

POLİSİYE YAZARI ULAŞ ÖZKAN KİTAP SEVERLERLE BULUŞTU

Muğla’nın Milas ilçesinde Uzunyuva olarak bilinen alanda define avcıları tarafından bulunan ve soyulan Hekotomnus kral mezarı define avcıları tarafından soyulmuş ve devam eden soygun bir gazetecinin ihbarı ile ortaya çıkmıştı.

Bu olaydan esinlenerek  yazılan polisiye kitabı Uzun Yuvada Uyanış’ın yazarlarından Ulaş Özkan önceki gün Didim’de okurlarıyla buluştu.

Didim Kitapseverler kulübünün daveti üzerine Didim’e gelen yazar Ulaş Özkan bir kafede okurlarıyla sohbet etti ve kitaplarını imzaladı.

Türkiye’deki polisiye romanlardan antik öykülerle süslenmiş ilk kitaplardan olması ve hikayenin bir kısmının Didim’de Apollon tapınağında geçmesi dolayısıyla Didim’de yaşayanların mutlaka okumasını istediği kitapta  Milas’ın Hisarbaşı Mahallesi’nde 1’inci derece arkeolojik sit alanında yer alan ve Karia Satrabı Mousolos’un babası Kral Hekatomnos’a ait olduğu tespit edilen mezar 2010 yılında define avcıları tarafından soyulmuş soruşturma ise genişletilerek İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Manisa, İstanbul ve Milas’ta jandarma tarafından operasyonlar gerçekleşmesi yazarın esin kaynağı olmuş.

Arkadaşı Emrah Poyraz’la birlikte yazdıkları kitapla ilgili olarak “Bazı sırlar ortaya çıkarılmayı, bazı gerçeklerse saklı kalmayı bekleriz.  Kitaplarının  Arkeoloji, bilim, felsefe ve macera, gizem, inancı içeren bir kurgusu olduğunu belirtti.

Milas’da görev yaparken   öğrendiği bu soygunun ardından içinde olan merakın peşinden giderek oluşmuş bir roman kendilerini , yoğun ve güçlü bir hikayenin peşinde keşfedilmemişi keşfetmeye davet etmiş.

Kitabın konusu kısaca şöyle;“2010 yılında hırsızlar tarafından tespit edilerek soyulup gün yüzüne çıkarılan Karia Satrap’ı Hekatomnos’un mezarında başlayan cinayetler, sizleri Antik Yunan mitleri ve günümüz inançları arasında, Anadolu'nun kadim halklarından Karyalıların topraklarında soluk soluğa bir kovalamacaya ortak edecek içerikte. Bu kitap ile; onlarca mitolojik efsane arasında gezinirken kendinizi bir katilin peşinde, çok tanrılı inançlardan tek tanrılı inançlara, dinler arasında soluk kesen ve sorgulamalarla dolu bir kovalamaca içinde bulabilirsiniz.

Didim Apollon Tapınağında geçen kısımda ise  bir çok efsanede adı geçen Büyük İskender’e hediye edilip İskender’in gücünü aldığına inanılan ‘Altın Bebek’ ilk kez Apollon Tapınağında ortaya çıkması ve mitolojik hikayelerle bir şekilde kitabın kahramanlarının yolu Didim’den de geçmiş.

Okurlarıyla resimlerde çekinen Yazar Ulaş Özkan ay sonuna doğru kitabı birlikte yazdığı Emrah Poyraz ile Didimli okurlarıyla tekrar birlikte olmak istediklerini de belirtti.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü