20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 19 Ağustos 2017 13:09

KURBANLIKLAR GELMEYE BAŞLADI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KURBANLIKLAR GELMEYE BAŞLADI

Didim Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşların kurban keseceği ve satış yapılacak alanı geçtiğimiz yılki aynı alan olarak belirledi.

Vatandaşların kurbanlarını daha temiz ve düzenli olarak kesmelerini sağlamak amacıyla 75. Sanayi Sitesi yanında kurulan kurban satış ve kesim yerine Türkiye'nin dört bir yanından kurbanlıklar getirilmeye başlandı.

Didim Belediye yetkilileri, belirlenen yerlerin dışında, satış ve kesim yapılmasına kesinlikle izin verilmeyeceği bildirdi. Belirlenen kesim yerlerinde kesim kancası bulundurulacağı ve atıkların konulması için poşetlerin bulundurulacağını da açıklandı.

Kurban kesim yerlerinin hijyeni ve temizliği de Didim Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı personeller tarafından anlık olarak sağlanacak. Ayrıca, din görevlileri de kurban kesim yerlerinde hazır bulunarak vatandaşlara gerekli yardımda bulunacak. Kurban satış noktalarının temizliği ve kontrolleri Didim Belediyesi Temizlik ve Zabıta Ekipleri tarafından denetlenecek.

Kurbanlık Pazar yerinde İlçe tarım müdürlüğü de denetçi bulunduracak, küpesiz ve menşei belgesi olmayan hiçi bir hayvan Pazar yerine sokulmayacak. Veteriner denetiminden sonra Pazar yerine  alınacak.

Önümüzdeki haftadan itibaren gelmeye başlayacak olan kurbanlıklar için vatandaşların bu yıl yasaklanan dişi hayvan kesimin yasaklayan kurala riayet etmeleri istendi ve Pazar yerine gelmeden alınan kurbanlıklarda da dişi olmamasına dikkat edilmesini istedi. Geçtiğimiz gün bir açıklma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda dişi hayvan kesimini yasakladıklarını belirtmişti.

Çelik, “Kurban bayramında dişi hayvan kesimini yasakladık. Kurban pazarına girmemesi için çok sıkı denetim yapacağız. Pazara gelişini engelleyeceği” demiş ve vatandaşlar açıklamalarımızı dikkate alsın istiyoruz. Bu milli bir meseledir. Keserek çözemeyiz, hayvan varlığımızı artırmalıyız vurgusunu yapmıştı.

 

Haber: Ergun Korkmaz

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü