19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 19 Ağustos 2017 13:10

CUMARTESİ PAZARI DİDİM’İN CAZİBE MERKEZİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

CUMARTESİ PAZARI DİDİM’İN CAZİBE MERKEZİ

Yeni Mahalle'de kurulan Cumartesi Pazarı, yaz aylarında nüfusu 500 bine ulaşan Didim'de büyük ilgi görüyor. Büyük çoğunluğunu yazlıkçıların oluşturduğu alıcılar, yakın yörelerden gelen küçük üreticilerin kendi ürettikleri sebze, meyve ve özellikle doğal yiyecek ürünlerine büyük ilgi gösteriyorlar.

BELEDİYE DENETİMİ

Cumartesi Pazarı'nda genellikle yiyecek maddeleri bulunmakla beraber, konfeksiyon, tekstil ürünleri, mutfak aletleri, bijuteri ve oyuncak gibi değişik ürünler de satılıyor. Alıcı ve satıcıların fiziki olarak karşılaştıkları bu açık pazarda belediye zabıta ekipleri sıkı denetim yapıyor. Pazar içinde yorgunluk çayı içilen, çeşitli yiyecek maddelerinin satıldığı açık mekanlar da bulunuyor. Burada köylü kadınların yaptığı gözlemeler, özellikle tercih ediliyor. Belediye ayrıca tartı denetim hizmetini de veriyor, pazarcının tartısından şüphelenen vatandaş zabıta denetiminde ve hassas ayarları yapılmış terazide tarttırabiliyor, böylece esnafın güvenilirliği de denetlenmiş oluyor.

HAFTADA 3 PAZAR KURULUYOR

Pazarlar için bir yer tahsis etmek ve burada satılan malların nitelik ve fiyat bakımından denetimini yapmak belediyelerin görevi. Didim Belediyesi de bu işi sıkı tutuyor. Didim'de haftada 3 gün pazar kuruluyor. Bunlar; Yenimahalle'deki Çarşamba Pazarı, Çamlık Mahallesi Esentepe Camii yanında kurulan Cuma Pazarı ve yine Yeni Mahalle'deki Cumartesi Pazarı. Önümüzdeki günlerde Efeler Mahallesi'nde yapımı devam eden Pazartesi Pazarı'yla Didim dördüncü semt pazarına kavuşacak.

FİYATLAR UYGUN

 

Cumartesi Pazarı'nda, yakın yörelerden gelen küçük üreticiler kendi ürettikleri malları, pazarcılığı meslek edinen kişiler de toptancı halinden aldıkları malları satıyorlar. Burada satıcıların giderlerinin çok az olması nedeniyle satılan malların fiyatları da market fiyatlarına göre nispeten düşük oluyor. Geniş bir tüketici kitlesine ulaşması nedeniyle Cumartesi Pazarı, her zaman çekiciliğini koruyor ve rağbet görüyor. Haber: Ergun Korkmaz

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü