23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 22 Ağustos 2017 15:50

EĞİTİM SEN’DEN ÇAĞRI, ORTAK MÜCADELE EDELİM

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

EĞİTİM SEN’DEN ÇAĞRI, ORTAK MÜCADELE EDELİM

 

Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulu Adına öğretmen  Turgay Elçi, kamu çalışanları için yürütülen toplu sözleşme görüşmelerindeki sonuç karşısında diğer emek örgütlerini dayanışmaya  ve birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Elçi yaptığı yazılı basın açıklamasında “Sendikalara Konfederasyonlarına, Tüm Emekçilere Çağrımızdır: Gelin Birlikte Bu Haksızlığa Karşı Ortak Mücadele Yürütelim!” çağrısı yaptı.

“ Toplu görüşmeler toplu meşveret toplantıları havasında devam ediyor. Masada bu teklife kapalıyız kartını gösterme dışında sesi soluğu çıkmayan sendikaların emekçilerin sorunlarına deva olması beklenemez. Bugün kamu hizmetlerini özelleştirilmesine, kazanılmış haklarımızın elimizden alınmasına, tasfiye ve kadrolaşmada sesleri çıkmayan hatta bu politikaları ortak olan sendikalardan bir şey çıkmayacağı açıktır” denilen basın açıklamasında yaşananları “Biz biliyoruz ki ortada oynanmakta olan bir oyun var. Bu oyunun komedi mi, trajedi mi, dram mı olduğuna karar vermiyorlar. Bize göre bu oyun tam da bir orta oyunudur.” Diye sürdürüldü.

Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulu Adına öğretmen  Turgay Elçi,” Bir konfederasyon başkanı bu zammı kabul etmeyeceklerini yeni teklifler için telefonlarını açık tutuklarını ifade etti. Ancak bekleyiş nafile, ne arayan var ne soran.

Bizler başından beri söylüyoruz, iktidar desteğiyle abat olunmaz. Olunsa da ömürleri iktidarların ömrü kadar olunur.

%3’lük artışla çalışma süresi 35 yıl olan öğretmen maaşında 96 liralık bir artış olacak. Bu günlük 3 lira 20 kuruşa denk gelecektir. Oysa bugün bizim hesaplarımıza göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4 bin 800 liradır. %3’lük artış yoksulluk sınırına dahi yaklaşmamaktadır.

Bu arada Başbakan, Cumhurbaşkanı devreye girebilir “Bu teklife kapalıyız” sendikacılarını çağırabilir. Belki yarım puanlık bir artış daha sağlanması mümkün olabilir ve 4+4’ itirazsız imza atabilirler. Buna şaşırmamak gerek.” Dedi.

Hükümet temsilcisinin teklif edilerek  görüşmeleri kapattığı ortalama 100 tl’lik artışla ilgili olarak ta “ Şimdi 35 yıllık bir öğretmen ocak ayında alacağı günlük 3 lira 20 kuruş artışla bugünkü fiyatlara göre ne alabilir?

Tanesi 1 lira olan ekmekten günde 3 ekmek ya da  Tanesi 1.5 lira olan simitten 2 adet ya da Bardağı 1.5 lira çaydan 2 bardak çay ya da Kilosu 22 lira olan zeytinden ayda 4 kilo ya da 30 litre süt ya da 2 kilo 250 gr et.

Bu nedenle yapılacak sefalet artışlarından dolayı kimse bizden boyun eğmemizi, biat etmemizi ve diz çökmemizi beklemesin. Bu taleplerimiz emekçilerin insan olmaktan kaynaklı doğal haklarıdır.” Diyen Turgay Elçi konuşmasını şöyle tamamladı ;”Bu nedenle 1 Ağustos’tan bu yana sendika konfederasyonlarına, tüm emekçilere yaptığımız çağrımızı yineliyoruz: Gelin birlikte bu haksızlığa karşı ortak mücadele yürütelim! Kararı birlikte alalım! Emekçilerin ağırlıklı iradesi ile harekete geçelim.”

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü