17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 22 Ağustos 2017 15:53

TAVŞAN BURNU ORMAN KAMPI SEZONU KURTARDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

TAVŞAN BURNU ORMAN KAMPI SEZONU KURTARDI

Didim Belediyesi tarafından Orman Bakanlığından kiralanan ve ardından yapılan düzenlemelerle geçmiş yıllardaki mezbeleliğinden kurtulduktan sonra son iki yıldır tarihinin en dolu günlerini yaşıyor

1 Mayıs günü sezonu açan kampta tuvaletler, duş kabinleri ve bulaşık yıkama yerlerinin atıkları kanalizasyona bağlanarak  alt yapı sorunu çözülmüştü.

Didim Belediyesinin iktisadi teşekkülü olan DİBEL tarafından işletilen kamp alanında günü birlik kampçılar dışında halen 150 çadırda 500’e yakın vatandaş  sürekli kalıyor, kampcılar kendileri çadırları ile gelirse belirlenen kamp alanlarında kendi çadırlarına kalabiliyor.

Kamp alanı Didim’deki bir çok etkinliğe de ev sahipliği yaptı. Açılışından bu yana İstanbul Avcılar Belediyesi desteğinde bir gurup sanatçıyı konuk etmekle başlayan kamp alanı, Kutsal Yol Yürüyüşçülerinin dinlenme ve toplanma alanı olmuş,  Vegan Festivalinde,  okulların çevre ve tabiat konulu derslerinin bizzat yapıldığı alan olmuş, Nesin vakfı öğrencileri, Doğa Yürüyüşçülerini,  bir çok Sivil Toplum Örgütünün dayanışma piknikleri de bu  alanda yapılmış.

Çorumlular Derneği, Didim Rumeli Kültür Derneği, Romanlar Derneği, Cemevi gibi bir çok örgüt başta olmak üzere okulların  yıl sonu piknikleri de kampta yapılmış.

Özellikle hafta sonu giren araç sayısı üzerinden ortalama yapılan bir hesap ile çadırlarda kalanlar, ve günübirlik gelenlerin  yaklaşık olarak 2000 kişiye ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor.

Mavi bayraklı plaja sahip olan Orman kampı bayram süresince günlük 3000 kişiye ulaşması bekleniyor ve bu tahmine göre gerekli tedbirler alınmış.

 

YAKLAŞAN TEHLİKE

Orman Kamp alanı bir çok kampçının listesine girmiş olmasına rağmen Söke Bodrum yolundan Dalyan sapağından  Didim’e kadar yapılması planlanan yeni yolun yaklaşık 20 metre derinl iğinde ırman kapmı sınırlarına da gireceği ve  burada oldukça yaşlı çir çok çam ağaının kesilmesine neden olması telikesi de gündem den düşmüş değil.

Yol imalatı boyunca bir çok tarımsal alandan geçecek olması sırasında ne kadarreceği tahmin edilemezken, özellikle Orman Kapmında toplu ağaç kesimi yapılmasına neden olacak.

 

Yıllarca  kamp alanında konaklayan bazı misafirler bu haberi duyduklarını ve böyle bir şey gerçekleşirse çok üzeileceklerini belirterek, bu yolun köy yolu olarak kalmasını daha doğru olacağını, Akbük tarafındaki çift yolun Didim’in ihtiyacına yeteceğini düşündüklerin söylediler ve  yol yapımı bir gereksinim gibi görülsede kamp alanına yaklaşınca 500 metrelik bir kısım daraltılarak geçilebilmesinin yollarının araştırılması istediler.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü