17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 23 Ağustos 2017 10:29

"KOMİK ZAMLARI KABUL EDEN SENDİKALAR BİZİ TEMSİL EDEMEZ"

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

"3.5+4 Ortaoyunu Sonucu Çıkmıştır"

"KOMİK ZAMLARI KABUL EDEN SENDİKALAR BİZİ TEMSİL EDEMEZ"

Tüm Emekli Sen Didim Şubesi kurulma çalışmalarını sürdürürken  yürütülen hükümetle Kamu Çalışanları arasındaki Toplu İş Sözleşmesinde yaşananları bir basın açıklaması ile kamu oyuyla paylaştı.

Didim Cumhuriyet Meydanında yapılan açıklamada  toplu iş sözleşmesi sırasında yaşananları bir komediye benzeten emeklilerin açıklamalarını emekli öğretmen Asaf Pınarbaşı yaptı.

Öğretmen Pınarbaşı; "Bir süredir medyada adına "toplu sözleşme" dedikleri bir ortaoyununu izledik.İzledik diyorum,çünkü yapılan toplu sözleşme işveren ile emekçiler arasında değil,adeta işveren ile işveren temsilcileri arasında yapılan bir tiyatrodan ibaret olarak yaşanmıştır.

Sonuç,hükümetin ilk teklifinin üstüne ayda 5 lira ile 15 lira arasında değişen ve pazarlık sonucu elde edilen bir satış sözleşmesinin imzalanması olarak ortaya dökülmüştür.

Bu teklifi kabul etmeyeceğiz diyen yetkili sendika yapılan 10-20 liralık zamları hangi mantıkla kabul eder anlaşılamamaktadır.

Ülkemizde emeklilerin çoğunun maaşı asgari ücretin bile altındayken,açlık ve yoksulluğun daha da artacağı bir teklifi kabul etmek ancak işveren ile işbirliği yapma sonucunda ortaya çıkar.

Yetkili sendika bu komik zamma her zaman yaptığı gibi,"nikah masasındaki kadar heyecanla,evet" demiştir." dedi

Basın açıklamasında sözleri sık sık sloganlarla kesilen Asaf Pınarbaşı  "Bu bir toplu sözleşme değil,olsa olsa bir satış sözleşmesidir." diyerek farklı bir bakış açısı çizdi.

"Biz emekliler bu ülkeye hizmet etmiş,insanca yaşama onuruna sahip,üreten insanlarız.

Hiç kimseden sadaka istemiyoruz.

Enflasyon farklarını veriyoruz sözü de bir aldatmacadır.

Çünkü benzine,ete,ekmeğe,suya yapılan zamların aylarca sonrasında,"enflasyon farkı" olarak verilen üç beş kuruş kamu emekçilerinin ve emeklilerin zararlarını karşılamak değil,geçiştirmek üzerine kuruludur.

Bizler ramazanlarda sadaka olarak sunulan iftar sofralarını değil,alın terimizle hakettiğimiz,onurluca harcayabileceğimiz kendi emeğimizin karşılığı olan insanca yaşanacak ücretlerimizi istiyoruz.

Hükümet bu zammı alsın sarı sendikanın başına çalsın!

Buradan tüm emekli ve emekçilere sesleniyoruz.

Bu sefalet zamlarına mahkum değiliz.

Komik zamları kabul eden sendikalar bizi temsil edemezler.

Bizler,gerçek bir toplu sözleşmenin yapılacağı,gerçek bir demokrasinin yaşandığı,bir ülke istiyoruz.

Biz hak,hukuk,adalet istiyoruz!" denilen açıklama şu sözlerle sona erdi; " Bizler Kanun Hükmünde kararnamelerle değil,kanunlarla yönetilen bir ülke istiyoruz!

Tek adam rejimine  "HAYIR"  diyor;parlamenter sistem istiyoruz!

Olağanüstü yönetimler değil,normalleşmiş,barış ve huzur içinde bir ülke istiyoruz!

Biz,insanca yaşam istiyoruz."

Basın açıklaması sonrası açıklamayı izleyen bir tatilci yurtdışında yaşadığın, emekli olmasına rağmen sendikasına aidat ödemeye ve kendisi ile ilgili hak mücadelesini sendikasının verdiğini ve emekli olduktan sonra 20 yıldır sendikasına aidat ödeyerek destek olduğunu ve Türkiye de de bu alışkanlığın olması gerektiğini hatırlattı.

 

Açıklamaya Eğitim Sen Didim Yürütme Kurulu adına Öğretmen Turgay Elçi, CHP ilçe Yöneticileri,CHP Kadın Kolları başkanı Figen Çakmakgil ve kadın kolları yönetimi ile Disk Geneli Sendikası Didim Temsilcisi ile çok sayıda emekli katıldı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü