18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 23 Ağustos 2017 15:26

MENDERES NEHRİNİN SORUNLARI VE TARIMA ETKİSİ ANLATILDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

MENDERES NEHRİNİN SORUNLARI VE TARIMA ETKİSİ ANLATILDI

“Küresel Isınma, Mevsimsel Değişiklikler Ve Su Yönetimi” Toplantısı Tanmanlar Çiftliğinde Yapıldı

Adnan Menderes Üniversitesi, Söke Rotary Kulübü ve Tanmanlar Tarım İşletmeciliği,   Menderes deltası özelinde ve ülke genelinde yeni bir proje için yan yana geldiler.

Balat Köyü Tanmanlar çiftliğinde  Söke’den ve Didim’den gelen çiftçiler ile ilçe tarım müdürlüklerinden yetkililer, Söke Rotary Kulübü Başkanı Hülya Azbazdar ve üyeleri ve Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biosistem Mühendisliğinden Yrd. Doç Dr Ersel Yılmazın katıldığı bir toplantıyla anlatıldı.

Toplantıda Tarmanlar Çiftliğini temsLien konuşan Ahmet Fuat Tarman toplantının konusunun Küresel Isınma, Mevsimsel Değişiklikler ve Su Yönetimi  olduğunu belirtti ve kış aylarının yağışsız geçmesi, bahar aylarında normalin üstünde yağışların olması e ani yükselen ve düşen hava ısısı hepimiz endişelendiriyor diye sözlerini sürderdü.

Fut Tanman kendilerinin senelerden gelen bir alışkanlıkla tarımdaki teknolojileri takip ettiklerini ve  bunları uygulamayı sevdikleri söyledi.

4500 Dekar Pamuk ve 1000 Dekar alanda zeytincilik yaptıklarını iyi tarım uygulamaları yaptıkları arazilerinde pamuk alanında da Better Coton sertifikası sahibi olduklarını belirtti ve Better Coton sertifikasının pamukta iyi tarım yetiştiriciliğinde bir kontrol mekanizması olduğunu söyledi.

Zeytinlik alanlarından tamamında otomatik damla sulama sistemine geçtiklerini  belirten Tanman bahar aylarından tohum yatağı hazırlamak için klasik olarak bir kaç kat diskaro, aysan-tırmık ve sürgü merdane işlemleri ile tamamen elimine edilen arazide sonbaharda  toprağa anıza ekim yaptıklarını bunun da hem verimi artırıldığını hem de erken hasat imkanı verdiğinden bahsetti.

Babadan gelme bir alışkanlıkla yenilikleri denemeyi çok sevdiklerini belirten Fuat Tarman Danışmanlarından aldıkları bilgi ile işletmeye devam ettiklerini belirtti.

Ardından söz alan Söke Rotary Derneği Başkanı Hülya  Azbazdar yaptıkları sosyal çalışmaları ve yapacakları çalışmaları anlattı ve Söke ovası özelinde tarımın gelişmesi ve  büyütülmesi için Tarman ilesi ile işbirliği içinde olduklarını söyledi ve projeyi desteklediklerini belirtti.

Tarmanlar Tarım danışmanı Sami Nalıncı'da yaptığı konuşmada toplantının konusu  olan mevsimsel değişiklikler ve Su yönetimi hakkında yaptıkları ArGe çalışmalarının bir çok kurumda kabul göresine rağmen mevzuatlar gereği işleme alınamadığından bahsederek tarım yaptıkları arazilerin Menderes nehrinden beslenerek sulandığını ancak suların azaldığı dönemde denizle olan bağlantısının Menderes nehrini tuzlu su ile doldurarak kullanılamaz hale getirdiğini söyledi ve bunula ilgili br çok başvuruya gerçekleşemediğini ve klasik yöntem olarak denizle bağlantıyı kamyonlarla toprak doldurarak kestiklerini ve yağışların başlaması il birlikte bu toprağın denizi doldurduğunu söyledi ve önlem olarak sanatsal bir yapı ile su yatağını kapatma yönetimi uygulanmasını istedi. Konuyla ilgli gerekli yerlere müracaat etmelerine rağmen eskiden çıkarılmış bazı kanun ve yönetmelikler engel olduğunu ve bu yüzünden bölgedeki çiftçilerle birlikte mağdur olduklarını  belirtti. Proje paydaşları ile  konuyu irdelemek istediklerini söyledi.

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Öğretim Üyesi Ersel Yılmaz, anlatılan konuların ve Menderes nehri  üzerindeki bioysistemin özelliklerini anlatarak buraya müdahale edilince neler olacağını edilmez ise nasıl bir değişikliğe gidileceğini resimlerle ve slayt gösterileriyle anlattı.

Söke Sulama Birliği yöneticilerini ilgilendiren vâsi sulamam ya da susuz bırakılması durumunda neler olabileceği ve geri dönüşümü mükün olmayacak şekilde doğal dengenin bozulabileceğini bertti ve Nehrin korunmasının sadece Aydın’ın ya da Menderes deltasındaki yerleşim yerlerinin sorunu olmadığını belirtti.

Kendi branşıyla ilgili olarak sulama teknolojisi, arazi topografisi, kültür bitkileri tarımsal yapıların oluşumu konusunda da bilgiler aktardı.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü