18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 24 Ağustos 2017 15:42

MEB'TEN YENİ KARAR: HALK EĞİTİM MERKEZLERİNDE HALK OYUNLARI ÖĞRETİLMEYECEK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

MEB'TEN YENİ KARAR: HALK EĞİTİM MERKEZLERİNDE HALK OYUNLARI ÖĞRETİLMEYECEK

Eğitim Sen Didim temsilciliği Yürütme Kurulu Adına Turgay Elçi MEB’in aldığı son karar ile Halk Oyunları Kurslarını ikinci bir emre kadar durdurmasını eleştirdi.

Elçi yaptığı yazılı  açıklamada “Halk Eğitim Merkezleri Çeşitli Cemaat Vakıflarının Etkinlik Alanı Değildir!” dedi.

Açıklama şöyle; “MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü geçtiğimiz ayda yayınlanan bir yazıyla, ikinci bir talimata kadar “Halk Oyunları” alanındaki kurs programlarının 01.08.2017 tarihinden itibaren durdurulduğunu duyurmuştur.

Elbette talep görmeyen kurslara dair Bakanlık politikalarını gözden geçirmeli ve kimi kararlar almalıdır. Ancak yaşananlar bu durumun çok ötesindedir.

18.06.2014 tarih ve 29034 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Norm Kadro Yönetmeliği’nin “Norm Kadroları Bakanlıkça Belirlenecek Eğitim Kurumları” başlıklı 23. Maddenin 2. fıkrasına göre MEB’in Halk Eğitim Merkezleri normlarını herhangi bir ölçüye bağlı olmadan belirleme hakkı vardır.

Haziran ayı sonunda MEB söz konusu maddeye dayanarak Halk Eğitim Merkezleri normlarını güncellemiş ve binlerce öğretmenin norm kadro fazlası duruma düşmesine neden olmuştur. Dolayısıyla “Halk oyunları” veya yönetim tarafından istenmeyen pek çok alanda ders almak isteyen kursiyerlerin başvurularına “ders verecek öğretmen yok” yanıtının zemini hazırlanmıştır.

Şimdi de devam edenler dışındaki tüm “halkoyunları” kurslarının açılması durdurulmuştur.

Bu iki gelişmeyle birlikte ENSAR gibi dini vakıf ve cemaatlerle MEB arasında yapılan çok sayıdaki protokol değerlendirildiğinde, bundan sonra Halk Eğitim Merkezleri’nin söz konusu vakıf ve cemaatlerin etkinlik alanına dönüşeceğine dair ciddi kaygılar taşımaktayız.” Dedi.

Turgay Elçi açıklamasını “Eğitim Sen olarak, okullarda seçmeli dersler için “dersin öğretmeni yok” denilerek çocuklara nasıl din derslerinin dayatıldığını, özellikle seçmeli din derslerinin nasıl fiilen zorunlu hale getirildiğini çok iyi bildiğimiz için benzeri sorunların Halk Eğitim Merkezlerinde yaşanmaması için sürecin yakından takipçisi olacağımız bilinmelidir.” Diyerek tamamladı

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü