21 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 24 Ağustos 2017 15:43

FIRTINA KIRLANGICI İÇİN PELAJİK TUR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

FIRTINA KIRLANGICI  İÇİN PELAJİK TUR

Geçtiğimiz yıl 27 Ağustos 2016 tarihinde 1. yapılan Pelajik Tur,   bu yıl Didim Eğitim ve Çevre Derneğinin(DEÇED) katkılarıyla 26 Ağustos 2017 Cumartesi yeniden yapılacak.  İlk turda gözlemlenip resimleri çekilen ve Türkiye de sadece Didim’de görülen  Fırtına kırlangıcı (Hidrobates pelagicus)  ve Ege kıyılarında görülen Yelkovan Kuşu’ (Puffinus) gözlemlemek ve resimlemek her yıl Nisan-Ekim döneminde Didim açıklarında mümkün. Fırtına kırlangıcının Didim de yavruladıkları biliniyor ancak henüz yuvada resimleri çekilemedi. Kuş resmi çeken meraklılardan 30 Kadar Kuş Fotoğrafcısı yarın Didim’de olacaklar.

Ekoturizmin canlanması amacıyla DEÇED’in hazırladığı bir çok projeden biri olan farklı cins kuş gözlemciliği  devam eden süreçte  Didim’e  alternatif  turizm olanağı da yaratmış olacak.

Cumartesi günü sabah tekne ile denize açılacak olan kuş fotoğrafçıları kuşların daha yakına gelmeleri ve gözlemlemek amacıyla bugün akşam teknede yemler hazırlayacaklar.

Didim Kuş Fotoğrafçılığı Kulübü üyelerinin de katılacağı ve tur için Didimli öğretmen (DEÇED’in Proje Koordinatörü) Turgut Ege” Ağustos ayında kuş fotoğrafçıları tarafından daha kolay gözlenebilen bu türümüz fotoğrafçılar için de güzel karelerini almak için bir fırsat oluşturmaktadır.” Dedi.,

Ege,  geçen yıl fotoğraflayarak ülkede Didim2in adını duyurdukları  Fırtına Kırlangıçı için “Adından da anlaşıldığı gibi fırtınalı havaları denizin hareketli olduğu zamanları seven bir tür olan Fırtına kırlangıcı Kumru dan biraz daha küçük beyaz kuyruk bandı ile kolayca tanınan bir kuş” olduğu bilgilerini de paylaştı.

 

Bugün Didim’de olacak olan Türkiye’de Kuş Fotoğrafçılarının internet buluşma adresi olan www.trakus.org sitesi yönetici ve yetkilileri bu turun gerçekleşmesinde etkin görev alacaklar. trakus.org adlı web sitesinin  Başkanı  olan Serhat Tigrel “Fırtına kırlangıcının varlığını ilk keşfeden kuş ve doğa fotoğrafçılarımızdan biri olup dernek olarak bu Turun yapılmasının tanıma ve koruma çalışmalarına katkı sağlayacağını”  belirtti. DEÇED dernek Başkanı Mehmet Erol da tamamen kendi olanakları ile hazırladıklarını,  ilçemize gelen Kuş ve Doğa fotoğrafçısı arkadaşlarımıza Fotoğraf Turu ile ilgili olarak her türlü yardım ve desteği sağlayacaklarını belirtti. Dernek olarak her bir fotoğrafçıya “Katılım Belgesi” vereceklerini belirten Mehmet Erol Yönetim Kurulu olarak Fırtına Kırlangıcı Fotoğraf Turu’nun Didim’e yakışır şekilde gerçekleşeceğini söyledi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü