20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 25 Ağustos 2017 15:32

KUMDAN HEYKELLERİMİZ VAR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KUMDAN HEYKELLERİMİZ VAR

Aydın Büyükşehir Belediyesi, 23-25 Ağustos tarihlerinde Didim’de Altınkum Plaj Festivali düzenlemiş ve 3 gün boyunca plajda kurulan sahnede yerel ve tanınmış Rock grupları konseri ile tatilcileri eğlendirdiler.

Festivalin ilk günü Yüksek Sadakat, ikinci günü Gripin ve son günde Otilia konserleri gerçekleşeti.

Konserler ve  Yalı caddesi üzerindeki çadırlarda Didim’i ve Aydın’ı tanıtan  çeşitli dokümanlar  festivale gelenlere dağıtılıyor.

Festival kapsamında yapılan kumdan heykel de plaja. gelenlerin dikkatini çekiyor ve bol bol hatıra resmi çektiriliyor.

Festival başlamadan önce alt yapı çalışmaları yapılan heykelin yapılacağı alana 1000 ton kum getirildi. 3 Sanatçı ve sanatçıların kızı Eylül’ünde yardımıyla yapılan heykel festival bitiminde açılacak ve plajda yağmurlar yağana kadar kalacak.

10 yıldır profesyonel olarak kumdan heykel çalışmaları yapan ekibi Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümü Mezunu M. Engin Akabalı ile Eşi D. Berfun Akabalı Tanrıbuyurdu ve  Kızları Eylül Nice Akabalının yardımları ve Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümü öğretim görevlisi H. Fırat Uysal oluşturuyor.

Yalı Caddesinin Barış Parkı tarafındaki kumsaldaki heykelde Denizler Tanrısı Poseidon ve Tanrıca Medusa’nın fiğürleri yapılmış.

Heykeltraş M. Engin Akabalı Türkiye’de 2006 yılında yapılan Kumdan Heykel festivali ile bu sanatla tanıştıklarını ve o günden beri de bir çok etkinlik ve festivale de kumdan heykel performansları ile katıldıklarını ve Türkiye’de bu sanatın yeni tanınıyor olmasına rağmen gördüğü ilgiden memnun olduğunu söyledi 3 Kişilik ekibe kızları Eylül’ün de bazı figürlerde görüşü alındığı için ekibin için saydıklarını belirten Akabalı heykelin festivalden sonra Altınkum’da kalacağını dolayısıyla daha fazla insanın göreceği için  sevindiğini de belirtti.

Hiçbir kimyasal kullanmadan yapılan heykele eğer dış bir müdahale olmazsa yağmurlarla beraber deforme olmaya başlanacağını daha sonra çökmelerle bozulacağını ve sonunda görevini tamamlamış olarak Altınkum plajı kumlarına karışacağını belirterek sanatlarının çevreye zarar vermediğini de söyledi.

 

Yaklaşık 100 m2’lik bir alandan yapılan çalışmalardaki Poseidon figürünün yüksekliği 3,20 cm iken Medusa figürü ise yine yaklaşık 2,90 cm civarında

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü