17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazar, 27 Ağustos 2017 10:17

DİÇEP VE ÇEVRE DERNEĞİ YENİ İMAR ALANI AÇILMASINA KARŞI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİÇEP VE ÇEVRE DERNEĞİ YENİ İMAR ALANI AÇILMASINA KARŞI

Didim Derneği ve Didim Çevre Platformu bir araya gelerek Didi'in çevre sorunları ve bu sorunlarla mücadele etme yöntemlerini konuştular.

Apaollon Tapınağı yakınındaki bir Cafe de bir araya gelen Dernek ve Platform üyeleri  bazı imar konularında bilgisini almak için Şehir Plancısı Filiz Çelik Hekimoğlu'nu da davet ettiler.

Bir araya gelen Didimliler beton köprü civarında yapılan Güneş Enerji Santralinin  (GES)yaratacağı çevresel sorunları, Akyeniköy ve Akköy tarım arazilerine kurulacak olan Rüzgar Enerji santralleri ve Apollon tapınağı yakınındaki şimdilik durdurulan su arama faaliyetleri ile 1020 diye bilinen ve Özelleştirme İdaresi tarafından Sümer Holdinge devredilerek ifrazı yapılıp parçalara bölünen arazinin son durumu ve Fevzipaşa sınırları içinde kalan ve tarım arazisi özelliği taşıyan Denizköy yolu Bodrum yolu ve Akbük Uslu sitesi sınırlı arazinin TK ibareli  imara açılması konularını ele aldılar.

Çevreciler ve Şehir Plancılar Odası Yönetim Kurulu da olan ve Didim'e tatil amaçlı gelen  Filiz Çelik Hekimoğlu konuların imar kanunu ve enerji kanunu ve tarımı düzenleyen kanun ve yönetmeliklere göre yürütülen ve yürütülme hazırlığı yapılan konuların resmi belgeleri alındıktan sonra dava açılarak durdurulabileceği bunun bir çok örneği olduğunu söyledi ve her konunun şehirleşme ve planlama yöntemleri bakımından değerlendirilmesi gerektiğini belirtti ve geri dönüşümü imkansız konularda Didim halkının geleceği için mutlaka  hukuki sürecin başlatılmasını önerdi ve gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuz bu kötü gidişatı durdurmak ve bunun içinde tüm yolları zorlanmasını önerdi.

Dernek ve Platform üyeleri de sorumlulukları çerçevesinde ve yapılacak düzenlemelerle ilgili resmi bilgilere ulaşıldıktan sonra dava sürecinin başlatılması konusunda çalışma yapma kararı aldılar. Aydın ve İzmir'deki çevreci kurumlar ve platformlarla iletişine geçerek  deneyimlerini paylaşma kararı aldılar.

 

Özellikle Fevzipaşa'daki söz konusu arazinin yasalara aykırı ve istenilen bir çok belge eksik olarak askıya çıkarılmasının önüne geçek için acil durum lan ettiler ve kamu oyunu bilgilendirme çalışmaları olanaklarının araştırılmasına karar verdiler.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü