19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 28 Ağustos 2017 15:02

Didim'de bileyciler Kurban'dan Kurban'a ortaya çıkıyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim'de bileyciler Kurban'dan Kurban'a ortaya çıkıyor

Bileycilik, Türkiye'de unutulmaya yüz tutan sanatlardan biri. Bıçaklarıyla ünlü Denizli Yatağan'dan 18 yıl önce gelerek, Didim'e yerleşen Ömer Kurt da bu mesleğin son zanaatkarlarından... Kendi deyimiyle kurbandan kurbana ortaya çıkarak mesleğini icra ediyor. Didim'de yaşayan 60 yaşın üstündeki insanlar, Ömer Kurt'u bileyci tezgahının başında gördükleri zaman, mutlaka çocukluklarını hatırlıyorlardır ve gözlerinin önüne, sırtlarında taşıdıkları ilkel bileyci tezgahı ile “Çarkçı! Bileyici!” diye bağırarak sokak aralarında dolaşan bileyciler geliyordur.

Evet, eskiden kasap dükkanlarının önünde bıçakları ve satırları bileylerken de görürdük onları. Pedala basarak yuvarlak zımpara taşını döndüren ve dükkanını sırtında taşıyan bu ustalara artık pek rastlayamıyoruz. Bu ustalar sadece bir ayağını kullanarak çarkın ve taşın dönmesini sağlarken iki eliyle de körelmiş bıçakları zımpara taşına tutarak taşlama işini yaparlardı. Taşlama sırasında çelik veya demirin zımpara taşına sürtünmesinden çıkan kıvılcımlar göze çok hoş ışık şeraresi oluştururdu.

 

Önümüz Kurban Bayramı. Ömer Kurt, 3 liraya bıçak ya da satırları bileyliyor. Onu görenler de bu nostaljik mesleği hatırlıyor. Bu arada kendi ürettiği Denizli Yatağan menşeyli bıçak ve satırları da 10-30 lira arasında satıyor. Haber: Ergun Korkmaz

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü