22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 28 Ağustos 2017 15:05

Didimliler Muzaffer İzgü'yü son yolculuğunda yalnız bırakmadı

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didimliler Muzaffer İzgü'yü son yolculuğunda yalnız bırakmadı

Didim Altınkum Yazarlar Festivali'nin sembol ismi, Türkiye’nin en usta kalemlerinden Muzaffer İzgü (84) İzmir'deki evinde hayata gözlerini yumdu. Muzaffer İzgü için dün saat 11.00'de İzmir’de İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi'nde anma programı düzenlendi. Daha sonra İzgü'nün naaşı, Alsancak Hocazade Camii'nde kılınan öğlen namazının ardından Doğançay Mezarlığı'nda toprağa verildi. Didim Belediyesi dün sabah Muzaffer İzgü'nün cenazesine katılmayı arzu eden Didimliler için ücretsiz olarak otobüs kaldırdı. Çok sayıda Didimli usta yazarı son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

İzmir’de Temmuz ayında aşırı kilo kaybı şikayetiyle Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan çocuk kitapları yazarı Muzaffer İzgü’ye yapılan tetkiklerin ardından kanser teşhisi kondu. İzgü, tedaviyi kabul etmeyip, evine döndü. 3 çocuk babası Muzaffer İzgü, 26 Ağustos'ta evinde vefat etti. Muzaffer İzgü hastanede yattığı dönem, öldükten sonra kendisi için, “Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti” denilmesini istemişti.

‘GÜLMECENİN SON ÜÇLÜSÜNÜ KAYBETTİK’

84 yaşındaki Yazar Muzaffer İzgü’nün oğlu Ahmet Şahin İzgü ile gelini Muhterem İzgü büyük üzüntü yaşadıklarını belirtti. Türk Edebiyatı’nın, gülmecenin son üçlüsünü kaybettiğini söyleyen Ahmet Şahin İzgü, “Türk okurunun başı sağolsun. Sevgili babamızı kaybettik. Babamızı kaybetmemizle gülmecenin son üçlüsünü de kaybetmiş bulunuyoruz. Rıfat Ilgaz, Aziz Nesin ve Muzaffer İzgü” dedi. Muzaffer İzgü’nün yazar dostu Bekir Yurdakul da acılı aileyi yalnız bırakmadı.

HAYRİ KANDEMİR NE DEDİ

Didim Yazarlar Festivali'nin organizatörü Hayri Kandemir de yaptığı açıklamada, "Edebiyatımızın ünlü kalemi yazar Muzaffer İzgü'yü 26 Ağustos 2017 Cumartesi günü saat 21.00 civarında kaybettik. Benimde 30 yıldan beri çok yakından tanıdığım ağabeyim Muzaffer İzgü, Altınkum Yazarlar Festivali'nin gelişmesinde ve büyümesinde çok büyük katkıda bulundu. 28 yıl düzenli olarak Didim'e gelerek okurlarına kitaplarını imzaladı. En son imzasını 26 Haziran 2017'de Ramazan Bayramı'nın ikinci günü Didim'de yazarlar festivali standında yaptı. İmza sona erdiğinde 'Hayri sanırım son imzam, bundan sonra zor gelirim' diyerek ayrıldı. 1-15 Temmuz arasında düzenlenen Didim Altınkum Yazarlar Festivali'ne katılamayacağını hissetmiş olacak ki, bana imzalı kaşesini bıraktı ve yerine kitaplarını imzalamamı istedi. Yine de Yazarlar Festivali programına 7 Ağustos Pazartesi gününe ismini yazdırarak, 'Halim olursa mutlaka geleceğim' dedi. 7 Ağustos Pazartesi günü gelen okurları, üstadın rahatsızlığını bildiği için büyük destek verdi ve stand önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Muzaffer İzgü'ye Allah'tan rahmet diliyorum, ışığı bol olsun."

Resimaltı

 

Muzaffer İzgü (Sağ başta), Didim Yazarlar Festivali'nin gelişmesinde büyük rol oynadı. 1-15 Temmuz'daki festivale rahatsızlığı yüzünden katılamadı ve yakın dostu Hayri Kandemir'e (sol başta) kitaplarını kendisinin yerine imzalaması için kaşesini bıraktı. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay (soldan ikinci), "Didim, Muzaffer İzgü'yü her zaman saygıyla anacak ve hatırlayacaktır" dedi. Bu fotoğraf geçtiğimiz yıl düzenlenen yazarlar festivalinde çekilmişti.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü