22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 28 Ağustos 2017 15:05

4. YELKEN SÖRFÜ YARIŞLARI YAPILDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

4. YELKEN SÖRFÜ YARIŞLARI YAPILDI

Didim Yelken Kulübü 4.  Rüzgar Sörfü yarışlarını 2 koyda kendilerine ayrılan alanda gerçekleştirdi.

116 sporcunun katıldığı yarışmalar yeni  öğrencilerinin yarışma duygularını pekiştirmek için yapılan yarışlar ve tecrübeli sörfçülerin katıldığı iki kategoride yapıldı

Bu sene 500 kadar Didimliye deniz sporları ile ilgili eğitim veren kulüp 2000’li yıllarda kurulmasına rağmen aktif dönemine 2014 yılında yeniden başladı ve  bu güne kadar düzenli olarak yarışmalar düzenliyor.

Yarışmalar öncesinde Yelken Federasyonu hakemlerinden Cem Yılmaz Başhakem Olarak katıldı.  Kendisi hekim olan Yılmaz Deniz sporlarının centilmenlik zorunluluğu olan bir spor olması ve başkasının hayatının çok önemli olduğu bir felsefesinin olması neden ile ve bunun hekimliğin felsefesiyle de denk düştüğü için kendisinde bu nedenlerle başladığını belirttiği yarışmanın kurallarını sporculara anlattı ve parkurun yapılacağı ve önceden yerleştirilmiş dubaların yerlerini tarif ederek tüm yarışmacılara başarılar diledi.

Bu yıl 4. Düzenlenen yarışmalarda 20 kadar kursiyerin  iki kategoride katıldığını, uzun ve kısa parkur belirlendiğini  öğrendiğimiz yarışlar 27 Ağustos 2017 günü saat 15.’de başladı. İlk start alan gurup bu yıl sörfe yeni başlamış olan gurupla başladı.

Eğitim gören kursiyerleri ailelerinin denizdeki yarışmacılardan daha heyecanlı olduğu gözlenirken, ardından yetişkinler gurubunun yelkenle yaptıkları yarış kıyıdan da heyecanla izlendi.

Yarışmalar sonunda dereceye girenlere kupaları ve madalyaları verildi ve tüm katılımcılara yarışmaya katıldıkları için katılım madalyası verildi.

Yarışma öncesi organizasyonun sponsorlarını da tanıtan DidimYelken Kulübü yöneticileri  kursun açılmasında destek veren Halk Eğitim Müdürü Nuri Öner’e Didim Home Desinger,  Feast, OuikSliver ve Aquasis Otel’e teşkkür ettiler.

Derneğin kurucu yönetim kurulu üyesi ve gazetemiz yazarı Şimşek Acar yarışma öncesi kulübü kurma amaçlarını ve bugün gelinen noktayı değerlendirdi, bu kurslara katılmanın en büyük faydasının çocukları sosyalleştirmek ve dijital mahkumiyetten kurtarmanın bir yolu olması dolayısıyla çok önemli olduğunu belirtti ve bir deniz sever olarak yeni gençlerin deniz sporlarına gösterdikleri ilglnin desteklenmesi durumunda daha güzel yerlere gelinebileceğini belirtti.

Didim Yelken Kulübü kurucusu ve başkanı olan Hasan Ali Zayan’n verdiği bilgilere göre kulüp 15 yıl önce kurulsa da yeniden kurumsallaşası 2014 yılında yeniden oluşmuş. O günden bu yana Gençlik spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Yelken Sporları Federasyonunun disiplinleriyle eğitimlerini sürdürüyorlar. Her yaz döneminde verdikleri eğitimlerle  “denizi ve deniz sporlarını sevdirmenin yanı sıra dostluk ve fair play anlayışını kazandıran kurslarda ilk öğrettiğimiz ilke, denizde rekabet içinde olsanız bile zor durumda olana mutlaka yardım etmek kuralını  öğretmek” olduğunu söyleyen  Zayan, bu yıl 500 kişiye belli saat aralıklarında olsa da eğitim verdiklerini  50 tane sürekli gelerek eğitim alan yaz dönemi kursiyerlerinin olduğunu belirtti ve bu sporcularının destek olması durumunda ülke çapında yarışmalara katılma potansiyeli taşıdıklarına inandığını söyledi.

Yaz boyunca yelken sörfü, Lazer, Piko, Katamaran, Optimis, ve yüzme eğitimleri verdiklerini de belirten Hasan Ali Zayan bu kursları kendisi başta olmak üzere Rüzgar Sörfü Antrenörü Hülya Zayan ve BESYO mezunu Antrenör Mert Güler’le birlikte çalıştıklarını ve kursiyerlerin eğitimlerini tecrübeli ve belgeli yetiştiricilerle tamamlandığını söyledi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü