19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 29 Ağustos 2017 14:19

KURBAN PAZARINDA HAREKETLİLİK BAŞLADI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KURBAN PAZARINDA HAREKETLİLİK BAŞLADI

Ziraat Odası Başkanı Gökdemir; “Mutlaka Yerli Hayvan Alın”

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir  Kurban pazarını gezerek çiftçilerin sorunlarını dinledi yetiştiricilere ve vatandaşlara çeşitli önerilerde bulundu.

Pazar yerini gezen Bahattin Gökdemir yetiştiricilerin Pazar yeri ile ilgili olarak en önemli sorunlarının  konaklama bölgesi ayrılmaması, suyun tankerle getirilmesi ve zaman zaman yetmemesi az sayıdaki tuvaletler olarak tespit etti.

Didim Belediyesi son iki yıldır 75. Yıl Sanayi istesi yakınına kurduğu Kurban pazarında belirli yerleri yetiştiriciler ayırmış ve buraya belediye hizmet götürmüş burada Tarı İlçe Müdürlüğü, abıta ve Polis denetiminde satşların yapılmasını şehir içinde sokak aralarında Pazar yerleri kurulmasının önüne geçmişti.

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir Pazar yerinin yeni oluştuğunu bazı eksikliklerin giderilmesi için görüşmeler yapacağını belirtti ve bu düzenlemeyle  en azından denetimden uzak sağlıksız hayvan satışını önlemiş oldu, her yıl daha da güzelleşerek devam edeceğine inanıyorum dedi.

Pazar yerindeki kurban fiyatlarını da öğrenen Gökdemir küçük baş hayvanların 850 ile 1350 arasında değiştiğini Büyük Bak hayvanda da 9 bin Tl ile 12 bin tl arasında değiştiğini bu fiyatların yetiştiricinn emeğini zor karşıladığını ancak hayvancılık yapan insanların bütün umutlarının kurban bayramına bağlanmış olmasından dolayı pazarlıkların sıkı yapıldığını belirti.

Vatandaşa küpesiz ve pasaportsuz hayvan almamasını öneren Gökdemir yetiştiricilere de parasını almadan hayvan teslim etmemeleri önerisinde bulundu.

Gökdemir bu sene bakanlığında belirttiği gibi dişi hayvan kesilmeyeceğini bu konuda hassasiyet gösterilmesinin isterken, dini vecibelerini yerine getirmek isteyen kurban sahiplerinin hayvanların menşei belgelerine bakmalarını kulak küpesindeki numaranın deforme olmamış olmasına  dikkat etmelerini istedi ve  kurban  alırken özellikle yerli hayvanların tercih edilmesini önce tanıdıklarından almalarını ve yerli hayvancılığın desteklenmesini istedi

Gökdemir “Bir hayvanın kurban edilebilmesi için koyun ve keçi de bir yaş, dana ve düvede iki yaş, devede de beş yaş şartının arandığını ifade eden Gökdemir , “Koyunlarda bir yıl şartı görünümüne göre aranmayabiliyor. Bir yaşını doldurmamış ancak kurban edilecek koyun, annesi ile yan yana getirildiğinde ayırt edilemeyecek fiziki yapıya ulaşmışsa kurban edilebilir” dedi.

Büyükbaş kurbanlık alacakların, hayvanın sağlıklı olmasına dikkat etmelerini kaydeden Bahattin Gökdemir , kurbanlığın burnunda sümük, ağzında salya olmamasına, tüylerinin de parlak ve canlı olmasına dikkat edilmesini hayvanın vücut yapısının dolgun olmasına ve herhangi bir özrünün bulunmamasına bakılmasını, alıcıların hayvanı yürütmelerini, mümkünse serbest bir şekilde dolaşmasını gözlemlemelerini istedi.

Kurban kesiminde  belediyenin kurban kesim yerinden yararlanılmasını isteyen Gökdemir köylerde ya da şehir dışında kesmek zorunda kalanlarında mutlaka işin eli bir kasaba  kurbanlarını kestirmelerini istedi ve kurban derileri milli servettir, bu derilerin sanayiye kazandırılması gerekir onun için kurban derilerini bolca tuzlayıp saklamalarını  kullanacaklarsa kendileri  yoksa bağış yapılacaksa bile depolama süresinde derinin zarar görmemesi için tuzlamayı ihmal etmemelerini istedi.

Türk Hava Kurumu başta olmak üzere deri toplandığını THK’nın bu konuda senelerdir yürüttüğünü bu faaliyet için daha tecrübeli olduğun ve deriyi muhafaza etmek konusunda  daha başarılı olduklarını belirterek milli serveti zay etmemek lazım” dedi.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü