18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 30 Ağustos 2017 15:21

ELİF İÇİN YAPILAN HEYKEL YERİNE KONULDU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

ELİF İÇİN YAPILAN HEYKEL YERİNE KONULDU

2 Eylül Günü açılacak olan Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış parkına konulmak üzere Didim Belediyesi Heykel ve seramik atölyesinde  heykeltıraş Olcay Demirkol tarafından yapılan kanadı kırık güvercin heykeli yerine konuldu.

Didim Belediyesi tarafından düzenleme ve peyzaj çalışmaları tamamlanan parka geçtiğimiz Pazartesi günü (28.8.2017)   getirilen  anıt, Heykeltraş Olgaç Demirkol’un denetiminde yerine konuldu. Heykelin getirilişi sırasına Elif Kanlıoğlu’nun babası Ümit  Kanlıoğlu, Eğitimsen Didim Temsilcisi Turgay Elçi’de hazırı bulundu.

Kızı Elif’in adının parkta yaşayarak yapılan katliamın unutulmamasını için yapılan  yaralı güvercin anıtı için eser sahibi Olcay Demirkol’a teşekkür eden baba Kanlıoğlu eseri kendisinin de beğendiği belirterek   parkın tahsis edilmesinde çaba gösteren belediye meclis üyelerine teşekkür etti ve kızının adının barış temasıyla birlikte söylenmesi, barışın dünyaya hakim olması umudunu yeniden canlandırdığını söyledi.

Elif Kanlıoğlu /10 Ekim Barış Parkı adıyla düzenlenen parkta, bir büfe, yürüyüş yolu ve  kamelyaların yapımı,  yeşillendirme çalışmaları tamamlandı.  Parka konulacak yaralı barış güvercini heykeli ve heykelin konulacağı kaide ile anıtla bütünlük sağlayacak olan havuz içinde çalışmaları da dün itibariyle bitti..

Didimli Elif Kanlıoğlu 10 Ekim 2015 günü Barış yürüyüşü için gittiği Ankara’da, kortej Gar’ın önünden geçerken  patlayan bombada hayatını kaybetmiş,  Cenazesi Memleketi Artvin Arhavi’de defnedilmişti. Elif’in adı Cemevi bahçesinde yapılan parka verilerek adının yaşatılması amaçlanıyor.

Didim 22. Barış şenlikleri kapsamında açılışı yapılacak olan park 2 Eylül günü KESK Genel Başkanı Aysun Gezen, Eğitimsen Genel Başkanı Feray  Aytekin Aydoğan,  EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Disk Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, ve TMMOB genel merkez yönetiminden bir yönetici  2 Eylül günü Didim’e gelecekler.

Parka konulan ve 170 cm kaidesi, 270 Güvercinin boyutu ile 440 cm olan anıtı yapan Sanatçı Olgaç Demirkol yaptığı anıtta  şarapnel parçasıyla yaralanmış beyaz bir güvercin, yaralı kanadının üzerinde Elif’in silueti, basamaklardan akan su ve siyah ve beyaz renkli havuz ve sürekli akan su görseli yarattı. .

Heykeltraş Olgaç Demirkol, yaptığı  anıttaki temayı şöyle anlattı. “Siyah zemin üzerinde sol kanadı kırık boynu bükük beyaz bir güvercin ve güvercinin sol kanadının üzerinde şarapnel yarası gibi Elif Kanlıoğlu’nun yüzü var, zeminin siyah olması terörü, güvercinin altından akan su herşeye rağmen barış mücadelesinin devam ettiğini simgeliyor. Ayrıca siyah ve beyaz renkler Elif in tuttuğu takımın da renklerini simgeliyor” dedi.

2 Eylül günü yapılacak olan parkın ve anıtın açılışı sırasında Artvin Şavşat yöresine ait müzikler eşlik ederken verilecek olan Çello resitalinin ardından parkta kurulacak olan bir perdede  ilk ez Didim’de gösterilecek olan Elif Kanlıoğlu Belgeseli de izlenecek.

Bilindiği gibi 10 Ekim 2015 günü  KESK DİSK ve TMMOB TTB’nin çağrısıyla   çağrısı ile ülkenin dört bir yanından gelen binlerce kişi 'Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi' için  Ankara Tren Garı önünde toplanmış, Sıhhiye Meydanı’na çıkmaya hazırlanıyordu. 2 kişi oldukları tahmin edilen canlı bombanın kendilerini patlatması sonucu 128 kişi ölmüş ve Ülkede yaşanan en kanlı katliam olarak kayıtlara geçmişti.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayı Belediye meclisinde görüşülerek   ve İmar Komisyonun raporuyla  Yeni Mahalle Selanik Caddesi 880 sokak ile 877 sokağın kesiştiği sosyal alana Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış parkı yapılması konusunda oy çokluğu ile karar verilmişti

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü