19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 05 Eylül 2017 13:27

DİDİM, GURBETTEKİLERİ BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM, GURBETTEKİLERİ  BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR

Çorum’un Kuşsaray Köyünden  işçi olarak gurbete giden Türkiye’ye, Avrupa’nın farklı ülkelerine  dağılan köylüler, Didim’de buluştular.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yaz da Avrupa’nın neredeyse her ülkesinden gurbetçiler; eş-dost, akraba, hısım-akraba, hemşeri, Didim ‘de buluşup ,hasret giderdiler, anılarını yinelediler.

Bu buluşmalardan  birini de,  Çorum Kuşsarayı Köylüleri  gerçekleştirdi. Danimarka, Almanya, İsviçre  ile  İzmir , Ankara  ve Çorum’da yaşayan , Kuşsaray Dayanışma Derneği, Alevi Kültür Merkezleri  ve Danimarka  Alevi Birlikleri Fedarasyonu   üye  ve yöneticileri Didim Çamlık Mahallesindeki Sâki Restoran’da kahvaltıda  buluştular. Zürih’de yaşayan Zeynep Ünkap’ın davetine; Turan Meriç ,Ziya Özer, Hamza Başkavak, Mehmet Gazi  Özer, Celâl Türkengün, Gülser Meriç’in eşleri ve çok sayıda akrabaları katıldı.

Buluşmaya ev sahipliği yapan Zeynep Ünkap  “Bizim köyümüz; laik, demokrat, ilerici, çağdaş  kimliği ile bilinir. Daha kimsenin okuma yazma bilmediği 1950-60 yıllarda,  Köy Enstitüsü mezunu  yirmi beş öğretmenimiz vardı. Şimdilerde üniversiteli  olmayan gencimiz neredeyse yoktur” dedi.

Ünkap; “Bu buluşmalarımızı özlem gidermek, hak’ka yürümüşlerimizi  yad etmek, gençlerimizi tanıştırmak için yapıyoruz. “Buluşma yeri için Didim’i seçiyoruz. Çünkü 1983 ‘den beri buradayız. Didim’in havası, denizi, tarihi, çok katmanlı kültürü ve doğası bizi çekiyor” dedi ve  Kuşsarayı köylülerinin burada yaklaşık yüz elli yazlığı olduğun belirtti.

Zeynep Ünkap Didim’in eski ve yeni durumunu da; “Didim önceki yıllarda daha huzur vericiydi. Giderek bozuluyor demeyeceğim  ama sanki kalabalıklaşmak, kabalaşmaya  da yol açıyor gibi. Sessizliğin yerini gürültü, yeşilin yerini beton alıyor” diyerek değerlendirdi.

 

Türkiye ile ilgili olarak ta yaşadıkları sorunları da şu sözlerle anlattı; “Gençlerimizi ne Türkiye’mize, ne de Didim’e getirebiliyoruz. Düşünsenize benim torunlarım bu yaz Yunanistan, İtalya ve İspanya  ‘ya gittiler. Türkiye’deki  siyasi gelişmelerden  son derece  rahatsızlar. Kendi ülkeleriyle  bağlarının kopacak olması beni son derece üzüyor, ne çare bulabiliyorum, ne de onlara söyleyebilecek  bir söz” dedi ve  önümüzdeki yıl kesin dönüşle tercihinin Didim olabileceğini de söyledi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü