19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 05 Eylül 2017 13:27

Gittikçe tükenen meslek: Saat tamirciliği

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Gittikçe tükenen meslek: Saat tamirciliği

 

Kol, cep, pano, meydan, duvar, masa saati gibi her türlü mekanik, elektrikli ve elektronik saatlerin bakım ve tamirini yapan sanatkara saat tamircisi denir. Bu meslek erbabı kişiler günümüzde gittikçe azalmaktadır. Saat tamirciliği babadan oğula, ustadan çırağa geçen bir meslektir. Didim'de de saat tamircileri vardır. Cumhuriyet Caddesi'ndeki dükkanında görüştüğümüz Muhammed Esen, bu sanatı babasından, babası da dedesinden öğrenmiş. İki ağabeyi de aynı işi yapıyor. Muhammed Esen en küçük olduğu için, yoğun mesai daha çok onun başına düşüyor. Aslen Bitlisli olan Esen Ailesi, 15 yıl önce uzun süre yaşadıkları İzmir'den Didim'e gelmişler ve artık ustası oldukları ata mesleğiyle geçimlerini bu dükkanda sağlamaya başlamışlar. Muhammed Esen'e sorduk, "Saat tamirciliğini anlatır mısın?" diye... O da şunları söyledi:
"Onarılmak üzere getirilen bozuk saati, çeşitli aletler kullanarak parçalarına ayırır, kırık ya da bozuk parçayı belirler ve düzeltir, gerekirse yenisini takarız. Saatin parçalarını temizler, yağlarız. Parçaları birleştirir ve saati ayarlarız. Yaptığım onarım işleminin maliyetini belirler."
Muhammed Esen saat tamircisinin vazgeçilmez aletlerini ise şöyle sıraladı:
"Büyüteç (Lup), Saat yıkama makinesi, Saat ayar makinesi, Tornavida takımları, Zımba takımları, Çeşitli ölçme aletleri, Havya (elektrikli ısıtıcı), Yan kesici, Kargaburun, Cımbız, Mercek, Çekiç, Pense, Çeşitli temizlik maddeleri, Sıvı madeni yağ, Saat yedek parçaları gibi araç-gereç ve malzemeler..."
Muhammed Esen'e göre bu mesleği yapanların şu özellikleri olmalı:
"Ayrıntıları algılayabilen, Göz-el koordinasyonu ile şekil ve mekanik yeteneğe sahip, Göz, el ve parmakları sağlam, El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Dikkatli, sabırlı kimseler ancak saat tamirciliği yapabilir."
Bu arada şöyle bir gerçek var tabii ki: Elektronik saatlerin hızla piyasaya sürülmesi ve fiyatlarının çok ucuz olması, pahalı ve iyi saatlerin ise fazla arıza yapmamasından dolayı saat tamirciliği ile ilgili işyerlerinin sayısı her geçen gün biraz daha azalmakta. Yetişmiş meslek elemanları da gelir kayıplarını önlemek için saat ve gözlük satıcılığı gibi ek iş alanlarına yönelmekte. Muhammed Esen'in Kadran Saat adlı dükkanında gözlük yok ama 50-2000 lira arasında sattığı saatler var. Bu meslekte çalışma alanının giderek azaldığı da söylenebilir.
Tüm bu olumsuz koşullar rağmen, Türkiye'de saat tamirciliği eğitimi verilmekte. Ancak mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Saatçilik” alanı “Saat Tamirciliği” dalında verilmekte. Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; En az ilköğretim okulu mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş olmak, Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işveren ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir. Saat tamirciliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. İşletmelerde usta-çırak ilişkisi çerçevesinde verilen eğitim, kesin bir süre olmamakla beraber yapılan araştırmalarda 3-4 yıl arasında değişir. Daha ayrıntılı bilgi için başvurulabilecek yerler; İlgili Meslek Odaları, İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi, Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü