23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 06 Eylül 2017 13:55

ZEYTİN VERİMİ YÜKSELDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ZEYTİN VERİMİ YÜKSELDİ

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir’in Neşesi Yerinde

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir bu yıl Didim’in zeytin rekoltesinin her yılın üstünde ve yüksek çıkacağının tespit edilmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Gökdemir bu sene çevremizde gelişen doğal felaketler, zamansız yağan yağmurlar ve ardından yaşanan dolu  ve gece ile gündüz arasında çok yüksek ısı değişimleri benzeri doğa olaylarının bu yıl Didim’de yaşanmaması ve zeytincilik yapan çiftçilerin teknik ve iyi tarım uygulamaları ile beklenenin üstünde zeytin hasadı yapacaklarını belirtti.

Didim’de şu anda 1 buçuk milyon sayısı tespit edilmiş zeytin ağacı bulunduğunu, bazı evler ve bahçelerdeki kayıtsızlarda eklenirse daha yüksek sayıda  zeytin ağacına sahip olan Didim’in artık sanayisi ve gelirinin yüksek bir bölümü Zeytincilikten  kaynaklanıyor.

Bu kadar yüksek rekolteye bu sene Didim’e hizmet verecek olan 7 tane zeytin yağı fabrikasının yetmeyebileceğini de belirterek hem sofrada hem de yağlık zeytin tarımı artık Didim’in neredeyse tek geçim kaynağı oldu” dedi.

Gökdemir;  Didim bölgesi zeytinlerinden elde edilen yağlar içinde etiketlerinden ve  gıda güvenliği sertifikalarından kullandıkları zeytinlerin Didim yöresinden elde edildiği bilgisi ile şu ana kadar 25 kadar firmanın tescil edildiğini belirtti.

Didim Bölgesinde, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile daha önce yapılan uygulama bahçesi sonuçlarında ortaya çıkan Didim’in iklim koşullarına uygun zeytin çeşidi olarak belirlenen Gemlik sofralık zeytinin tüm ülkede bilindiğini, bunun yanı sıra Domat ve Manzalina türü yeşil zeytin türünün de sofralık olarak ekonomik değer olduğunu , Didim ve Aydın yöresinin zeytini olan Memecik zeytininin yağlık zeytin olarak  bölgenin kendi ağacı olmasından dolayı da bu yıl rekor düzeyde bir hasada ulaşılacağını umduğunu söyledi.

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, henüz alım fiyatları açıklanmamış olmasına rağmen Didim’in avantajının erken olgunlaşıp bölgede 20 gün erken hasat edilen Didim zeytini de tüccar tarafından tercih edilmesi bakımından daha yüksek fiyata alıcı bulduğunu açıkladı ve çiftçinin bu kadara uğraşması ve teknik ve iyi tarım uygulamalarına rağmen Zeytine ve zeytinyağına geçen yılı verilenle aynı kalan 80 kuruşluk desteğin çiftçinin emeğini korumayacağını  daha yüksek oranda bir destekleme ile her geçen gün daha fazla üreticinin zeytin yetiştiriciliğine yöneleceğini tahmin ettiğin belirterek verilen desteği eleştirdi.

 

Didim Tarımsal havzasında bazı ürünlere verilen destek için “çok güzel olmuş” diyen Gökdemir, “Didim’de arpa, buğday, pamuk, yem bitkileri ve zeytinyağı gibi ürünlere  destek veriliyor.  Pamuk 36 tl mazot, gübre 4 tl ve kütlü pamuk 80 krş zeytinyağı 80 krş mazot ise 9 TL gübre ise 4 tl gözüküyor. Burada zeytine az verilmiş  girdiler ve masraflar yükselmesine rağmen geçen yılki rakamda kalınmış. Buranın üzerinde hakikaten durulmalı zeytin tarımının zor ve pahalı olduğunun zeytin konseyinin bakanlığa anlatması gerekiyor” dedi ve  bu konuda genel merkez düzeyinde girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü