24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 07 Eylül 2017 13:15

Ortak şikayet: Dükkan önüne park eden araçlar

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Ortak şikayet: Dükkan önüne park eden araçlar

Esnafın Sesi köşesinde dertlerini dile getirmek için görüştüğümüz Didim'deki esnafın ortak şikayeti: Dükkan önüne park eden araçlar.

Yenimahalle 823 sokakta züccaciye ürünleri ağırlıklı bir mağazası olan Ali Taşkıran, "Zaten sokak içlerinde dükkan işleten esnafı alışverişe çıkanlar görmüyor. Bilenler geliyor, tavsiye üzerine gelen müşterilerimiz var. Didim'de ana caddelerdeki dükkanlar iş yapıyor. Bunun üstüne bir de dükkanımızın önüne park eden araçlarla uğraşıyoruz. Dükkanı, vitrini kapatıyorlar" dedi. Ali Taşkıran aslen Malatyalı... Nazilli'de 26 yıl esnaf olarak çalıştıktan sonra Didim'e gelmiş ve bu dükkanı açmış. Taşkıran şunları anlattı: "Bizim sokakta AYDEM varken işlerimiz iyiydi. Elektrik faturası yatırmaya  gelenler, dükkanı görüp giriyorlardı. İngiliz müşterimiz 2 seneden bu yana düştü. 2015 yılında çok iyi iş yaptık. 2016 malum nedenlerle iyi geçmedi. 2017 yılı da geçen seneye ve şu andaki tabloya göre daha kötü.  İngilizler'i bazı esnaf ürküttü, kandırdı. Bu da Didim'deki tüm esnafa yansıdı. Artık İngilizler'in çoğu Didim'den gitti bana göre kalanlar da gidecekler."

Ali Taşkıran, yapılan işe göre kiraların da çok yüksek olduğunu belirterek, "Esnafın kalkınması için resmi kurumlara da çok iş düşüyor. Park sorunu halledilmeli. Didim'in merkezine kapalı otopark yapılmalı. Yurt dışında Didim'in tanıtımı iyi ve organize bir şekilde olmalı. Turizm fuarlarına katılınmalı. Didim şu anda Bodrum, Marmaris ve Kuşadası'nın çok gerisinde. Sadece ismi var. Daha doğrusu Didim'in isminin havası var. Didim'de sağlık hizmetleri yetersiz. Vatandaş olarak gittiğimiz Devlet Hastanesi'nde çoğu zaman doktor bulamıyoruz. Söke'ye sevkediyorlar. Yollar bakımsız. Binalar iç içe. Bunların hepsi buraya gelecek olan büyük yatırımcılar gibi yeni iş kurmayı düşünen küçük esnafı da olumsuz etkiliyor."

 

Ali Taşkıran, Nazilli'deki işini kapatıp, neden Didim'de işyeri açtığını ise şu sözlerle anlattı: "Nazilli'deyken tatil için her yaz Didim'e gelirdik. Havası, denizi, güneşi, Altınkum'u hoşumuza giderdi. Sonra Didim'de ailecek temelli yaşamaya karar verdik ve buraya geldik, bu dükkanı açtık. Kışın işlerimiz durgun ama yaz beklentimiz yüksek olduğu için bunu dert etmiyoruz. Ama yaz gelince de karşılığını alamıyoruz.”

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü